Wikimedia Polska

6 września 2019

Razem Silniejsi - Wikimania 2019

Światowe Wikimedia / Agnieszka Marszał

Już po raz 15, Wikimedianie z całego świata spotkali się na dorocznej konferencji, aby rozmawiać, wymieniać się spostrzeżeniami, doświadczeniami i wiedzą na temat projektów. Tym razem Wikimania 2019 odbyła się w dniach 14-18 sierpnia w Sztokholmie i zgromadziła ponad 800 uczestników z 80 krajów, w tym z Polski.

Tegoroczna Wikimania skoncentrowała się wokół tematu wolnej wiedzy i zrównoważonego rozwoju – ich roli w tworzeniu sprawiedliwego, otwartego świata. Bardzo ważnym punktem były również rozmowy na temat strategii obejmującej działania ruchu Wikimedia do 2030 roku, nawiązujących do przyjętych przez ONZ celów zrównoważonego rozwoju, które pozwolą w jak najlepszym stopniu realizować założoną misję, jakim jest zapewnienie równego i wolnego dostępu wiedzy dla wszystkich. “To pozwoliło nam zobaczyć Wikimedia w kontekście innych dążeń do zbudowania lepszego świata. Dzięki temu Wikimania pozwoliła nam wszystkim uczyć się od siebie i budować przyszłość, niezależnie od tego czy reprezentowaliśmy Wikipedie mające tysiące czy tylko kilku aktywnych użytkowników, bez względu na to, z której części świata pochodzimy i w jaki sposób wspieramy projekty Wikimedia” – mówi Natalia Szafran-Kozakowska, specjalistka ds. wspierania społeczności w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, jedna z uczestniczek Wikimanii w Sztokholmie.

Jak dodaje Natalia Szafran-Kozakowska, Wikimania pozwoliła opowiedzieć  sobie nawzajem o pracy dla projektów Wikimedia, podzielić się nowatorskimi pomysłami, wspólnie pracować nad konkretnymi pomysłami, szkolić się nawzajem i dzielić doświadczeniem. To pozwoliło zobaczyć ruch Wikimedia z nowej, często zaskakującej perspektywy. Ale Wikimania to też po prostu wielkie święto społeczności, która może poznawać się i nawiązywać relacje, z których wyrastają nowe pomysły, współprace, a czasem nawet – wieloletnie przyjaźnie.

class=wp-image-3571
Uczestnicy podczas Wikimanii 2019 w Sztokholmie. Autor: Matti Blume, CC BY-SA 4.0

Podczas tegorocznej Wikimanii Polskę reprezentowało aż 8 przedstawicieli, w tym prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska – Michał Buczyński, który w konferencji brał również udział w roli przedstawiciela strategicznej grupy roboczej. Obecna była również delegacja z Centrum Cyfrowego – partnerskiej organizacji Wikimedia Polska.

“Ważne było to, że dzięki naszemu uczestnictwu w sesjach dotyczących strategii Wikimedia 2030, nasza perspektywa i nasze głosy stały się częścią globalnej dyskusji o tym, jak ma wyglądać przyszłość Wikipedii, jej projektów siostrzanych, ich społeczności i stworzonego wokół nich ruchu. Przywieźliśmy też sporo nowych pomysłów na to, jak wspierać nowicjuszy w ich poznawaniu Wikipedii, jak budować partnerstwa wokół tematyki ekologicznej, jak organizować międzynarodowe projekty. Wiemy też już jakie zmiany techniczne czekają użytkowników Wikipedii, zwłaszcza w wersji mobilnej. To wszystko będziemy włączać do naszej pracy, warto więc czekać na efekty” – dodaje Natalia Szafran-Kozakowska.

class=wp-image-3572
Autor:BFlores (WMF) , CC BY-SA 4.0

Wikimania to  doroczna konferencja dla edytorów, użytkowników i osób w inny sposób zainteresowanych projektami wiki prowadzonymi przez Wikimedia Foundation. Pierwsza konferencja odbyła się we Frankfurcie nad Menem w Niemczech, w sierpniu 2005 roku. Do tej pory gospodarzami Wikimanii były takie kraje jak m.in. Tajwan, Argentyna, Izrael, USA, Meksyk, RPA i Polska. 

1 komentarz na temat “Razem Silniejsi – Wikimania 2019”

  1. Pingback: Wolna wiedza na zdrowej planecie: Wikimedia Polska zwiększa swoją troskę o środowisko naturalne! – Blog Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum