Wikimedia Polska

8 sierpnia 2019

Top 10 artykułów lipca

Wikipedia / Agnieszka Marszał

Już wielokrotnie pokazywaliśmy jak bieżące wydarzenia na świecie wpływają na liczbę odwiedzin artykułów w Wikipedii. Dziś przedstawiamy 10 najczęściej wyświetlanych haseł w lipcu w polskojęzycznej edycji wolnej encyklopedii.

Na pierwszym miejscu, wśród najczęściej czytanych artykułów, znalazł się biogram Camerona Boyce’a. Niektórzy byli zupełnie zaskoczeni takim wynikiem. Boyce nie jest powszechnie znanym opinii publicznej celebrytą. Jednak śmierć tego 20-letniego aktora, tancerza i modela wywołała ogromne zainteresowanie wśród czytelników polskojęzycznej Wikipedii. W lipcu biogram Boyce’a przeczytało ponad 225 tys. osób.

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak seriale wpływają na liczbę odwiedzin w Wikipedii. W maju rządził Czarnobyl, w lipcu – Stranger Things. Ten amerykański serial dostępny na platformie Netflix zanotował w lipcu ponad 170 tys. odsłon. Poza pierwszą dziesiątką, na 15. miejscu znalazł się też ukraiński serial kostiumowy pt. Zniewolona.

Trzecie miejsce w zestawieniu należy do hasła Polska, które zawsze znajduje się wysoko na top liście.

Na czwartym miejscu znalazł się artykuł o LGBT. Na pewno duży wpływ na czytelność tego hasła miały ostatnie wydarzenia, m.in. w Białymstoku.

Kolejne miejsca należą do artykułów opisujących katastrofę elektrowni w Czarnobylu – jak widać temat nadal wzbudza ogromne zainteresowanie internautów – oraz o Strefie 51. Powodem, dla którego temat ten był chętnie czytany, jest zapewne internetowy żart, który w wydarzeniu na Facebooku nawoływał do zbiorowego szturmu na amerykańską bazę wojskową.

Na kolejnym miejscu znalazła się liczba listy filmów Marvel Cinematic Universe. W lipcu zadebiutował w Polsce film z tej serii „Spiderman – daleko od domu”.

W top 10 znalazł się również Kamil Durczok – dziennikarz, który pod wpływem alkoholu spowodował kolizję, a także René Gerónimo Favaloro – uznany kardiochirurg i bohater lipcowego Google Doodle, które wyróżniło również japońskiego dyplomatę – Chiune Sugihara, kończącego listę top 10.

Na liście zabrakło za to Królowej Elżbiety II, która – dosłownie – królowała w zestawieniach.

Zestawienie najczęściej czytanych artykułów w Wikipedii nie mogłoby powstać bez pracy i zaangażowania wikipedysty WTM – Wojciecha Tadeusza Mężyka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum