Wikimedia Polska

8 lipca 2019

Poużywaj sobie!

Wikimedia Commons / Agnieszka Marszał

Miejski tatuaż? A może kolaż warszawski? I to z wykorzystaniem darmowych zasobów udostępnionych przez instytucje kultury! Centrum Cyfrowe wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska zapraszają 16 i 18 lipca na wyjątkowe warsztaty. Jednym słowem – Poużywaj sobie!

Z prowadzonych przez Centrum Cyfrowe od lat badań wynika, że pomimo rosnącej liczby materiałów dostępnych w sieci, wiele osób nie wie, gdzie  można ciekawe zasoby znaleźć, ani w jaki sposób można z nich legalnie korzystać. W domenie publicznej, na Wikimedia Commons, udostępnionych zostało tysiące zdjęć z kolekcji instytucji kultury, również warszawskich. Z tych zasobów można korzystać do woli – czy to w celach edukacyjnych czy komercyjnych. 

Dlatego razem z Centrum Cyfrowym zapraszamy do  pobawienia się cyfrowymi kolekcjami lokalnych muzeów, archiwów i bibliotek.W projekcie wykorzystane zostaną zasoby fotograficzne i dźwiękowe Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią, zasoby z kolekcji Muzeum Warszawy, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Biblioteki m.st. Warszawy przy Koszykowej, a także powiązane z Warszawą zasoby instytucji ogólnopolskich z siedzibą w Warszawie – Muzeum Narodowego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Biblioteki Narodowej.

16 lipca w godzinach od 11 do 19 zapraszamy młodzież na warsztat z tworzenia miejskich tatuaży. Podczas spotkania będzie można stworzyć projekty miejskich tatuaży zmywalnych, a część z nich zostanie wydrukowana i włączona do ogólnomiejskiej kampanii promocyjnej “Poużywaj sobie!”. Spotkanie odbędzie się w Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Wiecha 4. 

class=wp-image-3510
Grafika: Centrum Cyfrowe

18 lipca w godzinach od 10 do 18 w Domu Spotkań z Historią odbędą się warsztaty z tworzenia warszawskiego kolażu.

Szczegóły tutaj:

Stowarzyszenie Wikimedia Polska dzięki współpracy z instytucjami kultury i nauki pozyskało dziesiątki tysięcy plików – zdjęć, archiwaliów, nagrań itp., które umieszczone zostały w zasobach domeny publicznej. Można z nich dowolnie korzystać, bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych. Wynika to z faktu, że prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Prościej mówiąc, oznacza to, że z twórczości udostępnionej w domenie publicznej można korzystać, nie pytając o zgodę – pod warunkiem uznania autorstwa.

1 komentarz na temat “Poużywaj sobie!”

  1. Pingback: Wszystkiego najlepszego! 18 lat polskojęzycznej Wikipedii. – Blog Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum