Wikimedia Polska

25 czerwca 2019

Sztywne reguły nie dla nas

Wikipedia / Agnieszka Marszał

Doszliśmy do piątego, ostatniego, ale nie mniej istotnego niż inne, filaru Wikipedii. 5 zasada brzmi … Wikipedia to brak sztywnych reguł. Oczywiście poza pozostałymi czterema filarami, o których mogliście przeczytać we wcześniejszych wpisach na naszym blogu. Co to oznacza w praktyce?

Dla przypomnienia – pięć podstaw Wikipedii (tzw. „filary”) definiują istotę Wikipedii i są źródłem pozostałych reguł. Podstawy te – łącznie z zasadami, zaleceniami i zwyczajami – stanowią uregulowania polskojęzycznej Wikipedii. Każdy kto bierze udział w budowaniu największej wolnej encyklopedii powinien się do nich stosować.

O czym mówi piąta zasada? Przede wszystkim o tym, że możesz śmiało pisać nowe artykuły, edytować istniejące, modyfikować strony – po prostu dla samej przyjemności. Te zmiany powinny mieć oczywiście pewien zamierzony cel. Ale – co ważne przede wszystkim dla nowicjuszy – nikt nie wymaga od nas perfekcji . Wszystkie wersje stron są przechowywane i można do nich zawsze wrócić, żadna edycja nie uszkadza trwale zawartości strony. 

Wniosek jest prosty – nie bój się wprowadzać zmian na Wikipedii.

Modyfikuj strony – jakość Wikipedii zależy również od Ciebie.

Zdarza Ci się, że wchodzisz w artykuł w Wikipedii i widzisz błędy dotyczące pisowni czy zawartych informacji? Nie zamykaj strony – zacznij wprowadzać zmiany. Jeśli widzisz, że cały artykuł nadaje się do poprawki, a właśnie posiadasz rzetelne źródła, dzięki którym możesz napisać go od nowa – śmiało! Przerób artykuł lub zacznij pisać od podstaw. Tak to działa. To bardzo proste, a pomaga budować wysoką jakość największej wolnej encyklopedii! Rzeczy, które budzą Twoje wątpliwości, przenieś na dołączoną stronę Dyskusja

Nie zdziw się, jeśli po chwili twój tekst..zostanie zmieniony. Nie traktuj tego jak osobistego ataku i  nie zniechęcaj się. Mogło się zdarzyć, że zamieściłeś błędną informację. Wtedy tak naprawdę widzisz ilu osobom zależy – i w jak szybkim czasie – na udoskonalaniu i urzetelnianiu Wikipedii.

Pamiętaj! Błędy na Wikipedii istnieją, ponieważ Ty jeszcze ich nie poprawiłeś.

Łatwiej mówić, trudniej zrobić? No właśnie niekoniecznie. Edytowanie Wikipedii jest naprawdę bardzo proste. Sprawdź sam!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Pierwsze_kroki

Pamiętaj, że zawsze  możesz również zwrócić się z prośbą o pomoc do doświadczonych wikipedystów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Pytania_nowicjuszy


To co najważniejsze w pracy nad artykułem w Wikipedii, to korzystanie z rzetelnych źródeł i dodawanie przypisów – odnośników bibliograficznych. To dlatego, aby każdy mógł zweryfikować prawdziwość podanych przez nas informacji.


Co istotne, we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Czasem można postąpić wbrew zaleceniom, jeżeli jest to konieczne  – dla dobra encyklopedii czy społeczności.


Jednak istnieją zasady, których trzeba się trzymać ZAWSZE. To: neutralny punkt widzenia, respektowanie praw autorskich i wikietykieta. 


Jeśli śledzicie naszego bloga, o filarach Wikipedii wiecie już wszystko. Jeśli nie – sprawdźcie :

WIKIETYKIETA, NEUTRALNY PUNKT WIDZENIA, WIKIPEDIA TO ENCYKLOPEDIA, WOLNY ZBIÓR WIEDZY

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum