Wikimedia Polska

11 czerwca 2019

2 tysiące zdjęć na 100-lecie Archiwów Państwowych

Wikimedia Commons / Agnieszka Marszał

Czy wiecie, że w tym roku przypada setna rocznica utworzenia państwowej sieci archiwów w Polsce? 8 czerwca obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji uzupełniliśmy zasoby Wikimedia Commons o kolejne archiwalne zdjęcia. To blisko 2 tysiące fotografii ze zbioru Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Fotografie pochodzące z archiwów państwowych służą do ilustrowania artykułów we wszystkich wersjach językowych Wikipedii. Mogą one również służyć w celach edukacyjnych, ale też i prywatnych, bowiem wszystkie udostępniane są na wolnych licencjach lub w domenie publicznej. Dobrym przykładem wykorzystania tego typu zasobów jest “Miesz(k)ając w przeszłości” – seria prac plastycznych Zuzanny Dolegi wykonanych na bazie fotografii Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

class=wp-image-3460
Napisy w języku polskim: Dziękujemy wam Polacy na witrynach sklepów. Zdjęcie ze zbiorów NAC

Już ponad 10 tysięcy plików graficznych udostępniło Wikipedii Narodowe Archiwum Cyfrowe; kilkaset – Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz w Łodzi. Najnowsze fotografie udostępnione z okazji święta archiwów zobaczycie tutaj. Wiele z najnowszych fotografii dotyczy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Uwagę zwracają zwłaszcza fotografie lotnictwa i 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

class=wp-image-3463
Koledzy podnoszą pilota Henryka Pietrzaka po powrocie z lotu bojowego. Zdjęcie ze zbiorów NAC

Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza wszystkich zainteresowanych do korzystania z nowego, unowocześnionego serwisu szukajwarchiwach.gov.pl. Szukajwarchiwach to rozwijany przez NAC serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy archiwaliów przechowywanych w placówkach w całej Polsce. Nowa wersja serwisu została zaprojektowana dla większej wygody wszystkich użytkowników – w tym uczniów, nauczycieli czy artystów – a także zawiera m.in. stronę umożliwiającą użytkownikom wzięcie udziału w identyfikowaniu i opisywaniu obiektów i osób widocznych na zdjęciach. Jest to sekcja “Pomóż nam zidentyfikować materiały archiwalne”. Zobaczcie koniecznie!  

class=wp-image-3461
Marynarze trzymają wytłaczankę z jajkami podczas służby na polskim okręcie wojennym. Zdjęcie ze zbiorów NAC

Serwis powstał w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów.
W wielu placówkach regionalnych z okazji stulecia archiwów w Polsce przygotowano też specjalne wystawy, które obejrzeć można będzie przez najbliższe tygodnie, a także okolicznościowe warsztaty i inne wydarzenia specjalne. Lista wydarzeń związanych ze świętem archiwów na terenie całego kraju znajduje się tutaj.

/

Międzynarodowy Dzień Archiwów, jako jedno z głównych wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 100-lecia utworzenia państwowej sieci archiwalnej, objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Gorąco dziękujemy Narodowemu Archiwum Cyfrowemu za systematyczne udostępnianie niepowtarzalnych materiałów ilustracyjnych redaktorom i czytelnikom Wikipedii z całego świata!   

Marta Moraczewska, Agnieszka Marszał

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum