Wikimedia Polska

5 czerwca 2019

Wikiźródła rosną!

Wikiźródła / Agnieszka Marszał

Wikiźródła przekroczyły próg pół miliona stron. 500 000 wpisem był fragment opowiadania Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. Szaławiła. Projekty siostrzane Wikipedii wciąż rosną. To wspaniała wiadomość dla wszystkich użytkowników internetu. Sprawdźcie dlaczego warto korzystać z zasobów Wikiźródeł.

Wikiźródła to nieustannie rozwijający się projekt siostrzany Wikipedii, którego celem jest stworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzone są tutaj teksty już wcześniej opublikowane jak np. utwory literackie, dokumenty historyczne – udostępnione w domenie publicznej lub na wolnych licencjach. Można powiedzieć, że to taka multimedialna biblioteka. Dostęp do najważniejszych publikacji jest na wyciągnięcie ręki. A to dzięki pracy wolontariuszy, którzy wciąż uzupełniają Wikiźródła o nowe teksty.

Obecnie na stronie projektu znajdziemy ponad 200 tysięcy tekstów 1980 autorów. Udostępniane zbiory nie naruszają praw autorskich, a wręcz przeciwnie – mogą być dowolnie wykorzystywane przez użytkowników sieci. Można znaleźć się również po tej drugiej stronie i współtworzyć razem ze społecznością wikiskrybów wolnego repozytorium tekstów źródłowych.W zasobach Wikiźródeł znaleźć można zarówno utwory największych klasyków literatury jak i te mniej znane. Co ciekawe, znaleźć możemy tutaj również dokumenty historyczne rangi państwowej lub międzynarodowej. Jeśli chcecie nauczyć się grać utwory Bacha, zapisy nutowe znajdziecie właśnie w Wikiźródłach. Jeśli chcecie zapoznać się ze wszystkimi wersjami Polskiej Konstytucji, też znajdziecie je w Wikiźródłach. Chcecie podszkolić się z alchemii i spirytyzmu, przypomnieć sobie matematykę np. silnię, tablicę całek, a także zagłębić się w Koran czy Torę? A może macie ochotę na XIX-wieczny przepis na polewkę piwną ze śmietaną czy przepis na chleb francuski z 1900 roku?

Teraz wiecie, gdzie szukać. Na Wikiźródłach!

class=wp-image-2768
Logo Wikiźródeł, autor: Nicholas Moreau
CC BY-SA 3.0

My czekamy na kolejne pół miliona stron.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum