Wikimedia Polska

4 czerwca 2019

Wolne wybory, wolny rynek – i wolne zasoby kultury!

Wikipedia /Współpraca z instytucjami / Agnieszka Marszał

W trzydziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce – z okazji Święta Wolności i Solidarności – Europejskie Centrum Solidarności udostępnia wszystkim użytkownikom Wikipedii kolekcję 46 wyjątkowych fotografii dokumentujących ówczesny okres przemian.

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Właśnie obchodzimy 30-lecie tego wydarzenia. Europejskie Centrum Solidarności – partner Stowarzyszenia Wikimedia Polska – przez cały tydzień będzie świętować narodziny społeczeństwa obywatelskiego. W Gdańsku odbędą się liczne wydarzenia – m.in. debaty, warsztaty, projekcje filmowe. Dla wszystkich użytkowników internetu Europejskie Centrum Solidarności przygotowało specjalny prezent – kolekcję fotografii udostępnioną na wolnej licencji. Dzięki nim będziemy mogli zilustrować artykuły Wikipedii, ale zdjęcia są również od dziś legalnie dostępne do wykorzystania w projektach twórczych czy edukacyjnych.

Na fotografiach autorstwa Leona Szmaglika i Stefana Kraszewskiego zobaczycie uczestników wydarzeń 1989 roku – są wśród nich m.in. Lech Wałęsa, Lech Kaczyński i Tadeusz Mazowiecki; zgromadzonych mieszkańców Gdańska; wyborczy rajd samochodowy. Druga część kolekcji to fotografie Jacka Awakumowskiego przedstawiające narodziny wolnego rynku, która przypomina nam realia życia codziennego w tym okresie.  

class=wp-image-3399
fot. Stefan Kraszewski / zbiory Europejskiego Centrum Solidarności, CC BY-SA 4.0, Wybory 1989, Wikimedia Commons

Naszym zamierzeniem jest, aby to święto obejmowało swoim zasięgiem nie tylko cały Gdańsk, ale również wszystkie polskie miasta. Aby miało jak najbardziej oddolny i wspólnotowy charakter, aby świętowanie odbywało się wszędzie, blisko każdego z nas, w sposób spontaniczny i radosny, włączający wszystkich Polaków. Demokracja to wspólna sprawa, a trzydzieści lat wolności to sukces nas wszystkich.

(Europejskie Centrum Solidarności)

class=wp-image-3400
fot. Jacek Awakumowski  / zbiory Europejskiego Centrum Solidarności, CC BY-SA 4.0, Wolny Rynek, Wikimedia Commons

Wszystkie zdjęcia znajdziecie w zasobach Wikimedia Commons w kategorii Media contributed by the European Solidarity Centre – w sumie 46 archiwalnych obiektów ze zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności. Wśród załadowanych plików, nazwa trzydziestu z nich zaczyna się od Wybory 1989 – to fotografie wydarzeń z wiecu wyborczego kandydatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na Placu Grunwaldzkim w Gdyni 1989 roku. Na jednej z fotografii widać działaczy NSZZ „Solidarność” w drodze na zakończenie obrad Okrągłego Stołu. Kolejna przykładowa fotografia ukazuje Lecha Wałęsę w trakcie wiecu przedwyborczego pod kościołem św. Brygidy w Gdańsku.

Druga część fotografii oznaczona została hasłem Wolny rynek. Zobaczycie na nich gdańskie targowiska i giełdy w latach 90. Kolekcja była prezentowana na wystawie czasowej Wolny rynek. Wystawa fotografii Jacka Awakumowskiego (1957-1999) ze zbiorów ECS w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku w 2015 roku.

class=wp-image-3401
fot. Jacek Awakumowski,
zbiory Europejskiego Centrum Solidarności, CC BY-SA 4.0, Wolny rynek, Wikimedia Commons

Gorąco polecamy – i dziękujemy Europejskiemu Centrum Solidarności za udostępnienie unikalnych fotografii wszystkim użytkownikom Wikipedii.

Wydarzenie jest częścią obchodów ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI / 1–11 czerwca 2019.

class=wp-image-3406

Znak obchodów. Autor: Jerzy Janiszewski. Prawa do znaku: Miasto Gdańsk

Autorki tekstu: Marta Moraczewska, Celina Strzelecka, Agnieszka Marszał

Wszystkie fotografie związane z wolnymi wyborami 1989 roku znajdziecie w osobnej kategorii 1989 Polish legislative election, European Solidarity Centre collections.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum