Wikimedia Polska

10 maja 2019

Zbiory z Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej na Wikimedia Commons

Wikimedia Commons / Agnieszka Marszał

Stowarzyszenie Wikimedia Polska pozyskało kolejnego partnera do projektu GLAM. Dzięki temu zasoby największego wolnego repozytorium plików – Wikimedia Commons – wzbogaciły się i będą rosnąć o wartościowe materiały archiwalne znajdujące się w poszczególnych kolekcjach zbiorów Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.

Projekt GLAM (rozwiniecie skrótu – Galerie,Biblioteki,Archiwa,Muzea) polega na koordynowaniu współpracy z instytucjami kultury, udostępnianiu zasobów kultury i tworzeniu nowych, powszechnie dostępnych cyfrowych treści edukacyjnych – z pomocą wolontariuszy. Dzięki współpracy z instytucjami kultury i nauki w całej Polsce – m.in. z Biblioteką Narodową, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach, Archiwum Państwowym w Poznaniu czy w Łodzi – do zbiorów Wikimedia Commons trafiły setki tysięcy zdjęć, multimediów, archiwaliów. Wszystkie udostępnione na wolnych licencjach, są na wyciągnięcie ręki dla każdego użytkownika internetu – zupełnie za darmo. Teraz do tego grona dołączyła Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa. Prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska Michał Buczyński podpisał porozumienie o współpracy z Biblioteką M.St. Warszawy i Biblioteką Gł. Województwa Mazowieckiego, zwaną popularnie Koszykową.

Z okazji podpisania porozumienia umieściliśmy prawie 400 nowych plików i materiałów archiwalnych będących w domenie publicznej. Wśród nich znajdują się zdjęcia urbanistyki, architektury i budownictwa, które pochodzą z czasopism takich jak Tygodnik Illustrowany, Biesiada Literacka i Przyjaciel Ludu.

class=wp-image-3371

Drukarnia w zakładzie Orgelbranda, z zasobów MBC,
http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/docmetadata?id=43481 , domena publiczna

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum