Wikimedia Polska

7 maja 2019

Kwiecień w mediach

Projekty Wikimedia / Agnieszka Marszał

O czym pisano, mówiono w ubiegłym miesiącu na temat projektów Wikimedia? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem. Miłej lektury!

Bibliotekarze z Ostrołęki wzięli udział w warsztatach z edytowania Wikipedii. Szkolenie poprowadził doświadczony wikipedysta i członek Stowarzyszenia Wikimedia Polska – Tadeusz Rudzki. Przybliżył uczestnikom zasady oraz reguły poruszania się i edytowania artykułów w największej wolnej encyklopedii, a także pokazał jak dodawać informacje o źródłach. O warsztatach przeczytać można było na lokalnych portalach internetowych m.in. eostroleka.pl czy moja-ostroleka.pl.

Według raportu Państwowego Instytutu Badawczego NASK, polscy nastolatkowie, przy wykonywaniu zadań szkolnych, najczęściej korzystają z pomocy takich internetowych portali jak Ściąga, Bryk i Wikipedia. Jak donosi dziennik.pl, minister cyfryzacji zapowiedział, że ma plan, jak skłonić młodzież do korzystania z bardziej poważnych źródeł wiedzy. Przeprowadzone, niezależne badania dowodzą, że Wikipedia jest równie wiarygodnym źródłem wiedzy co encyklopedia Britannica. Druga kwestia to weryfikowalność. Jest to jedna z głównych zasad edytowania Wikipedii. Mówi ona, że nie możemy do Wikipedii dodać niczego, co nie zostało wcześniej opublikowane w wiarygodnym, zewnętrznym źródle informacji. Źródła te muszą być w artykule oznaczone za pomocą przypisu lub bibliografii. Dzięki temu każdy wikipedysta lub czytelnik może sprawdzić daną informację we wskazanej publikacji i upewnić się, że Wikipedia wiernie ją podaje.

Z kolei Newsweek.pl rozwiewa obawy internautów dotyczące możliwości korzystania z Wikipedii po wprowadzeniu w życie tzw. ACTA 2. Wikipedia, jako, że jest tworzona zupełnie za darmo, przez wolontariuszy, zostanie wyłączona spod przepisów dyrektywy. Cały artykuł przeczytać można tutaj. Mimo to, władze Stowarzyszenia Wikimedia Polska w oficjalnym komunikacie wyraziły obawy dotyczące wprowadzenia dyrektywy, która ma za sobą nieść zagrożenie dla otwartości Internetu i możliwości swobodnego dzielenia się wiedzą w wirtualnej przestrzeni.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum