Wikimedia Polska

30 kwietnia 2019

Wikiekspedycja na Dolny Śląsk

Wikiekspedycja /Wikimedia Commons / Agnieszka Marszał

Zapraszamy wszystkich, którzy kochają fotografować na Wikiekspedycję 2019. To wspólne przedsięwzięcie czeskich i polskich Wikimedian. Ekspedycja fotograficzna prowadzona będzie na terenie Dolnego Śląska w lipcu.

Fotografujesz przyrodę i zabytki? Chcesz podzielić się swoją pracą i udostępnić swoje zdjęcia na wolnych licencjach? Chcesz spędzić twórczo czas na odkrywaniu uroków Dolnego Śląska? Ta wyprawa jest dla Ciebie!

Tylko w ramach dwóch ostatnich Wikiekspedycji ( w 2016 i 2017 roku) udało się pozyskać blisko 11 tysięcy zdjęć. Łącznie podczas wszystkich edycji, od 2009 roku, do Wikimedia Commons załadowano ponad 42 tysiące plików. Blisko 13 tysięcy zdjęć wykorzystano do zilustrowania artykułów w Wikipedii.


class=wp-image-3338
Wikiekspedycja 2009. Autor:
Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy). CC BY-SA 3.0

Wikiekspedycja to cykl wypraw fotograficznych – nie tylko po Polsce – organizowanych przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem Wikiekspedycji jest zebranie dokumentacji, głównie fotograficznej z danych regionów. Wolontariusze odwiedzili już takie miejsca jak m.in. Podlasie, woj. pomorskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, lubelskie, Kaszuby czy Opole. Miały miejsce również ekspedycje zagraniczne – do USA i do Czarnobyla na Ukrainie (wspólnie z Wikimedia Ukraina)

Zdjęcia wykonane podczas wypraw są wygrywane do repozytorium wolnych mediów Wikimedia Commons, dzięki czemu są dostępne dla wszystkich internautów. Celem wypraw są województwa, które nie są wystarczająco zilustrowane i opisane w Wikipedii. Trasę wypraw ustala się na podstawie listy zabytków nieruchomych, która publikowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Uczestnicy skupiają się przede wszystkim na mniej znanych miejscowościach. Niektóre z zabytków są w tak złym stanie, że tylko uwiecznienie ich na fotografiach i umieszczenie w repozytoriów wolnych plików może ocalić je od zapomnienia.

W tym roku Wikiekspedycja prowadzić będzie przez tereny Dolnego Śląska. Data i trasa są do ustalenia.


class=wp-image-3339

Uczestnicy ekspedycji to redaktorzy Wikipedii, których pasją jest fotografowanie i podróżowanie. Koszty wyjazdu są całkowicie finansowane ze środków Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum