Wikimedia Polska

28 kwietnia 2019

Wikidane dla fanów Gry o Tron

Wikidane / Agnieszka Marszał

Mamy tu fanów Gry o Tron? W serialu zginęło już  tylu bohaterów, że można się pogubić 😉 Z pomocą przychodzą jednak …Wikidane. Sprawdźcie jak łatwo i szybko można sprawdzić kto i jak zginął w serialu.


Zacznijmy od tego, czym są Wikidane (ang. Wikidata)

Jest to projekt, jeden z siostrzanych Wikipedii, który ma na celu stworzenie wielojęzycznej bazy różnych danych. Głównym zastosowaniem tej bazy jest używanie jej w Wikipedii, ale też innych projektach Wikimedia. Dane publikowane są na wolnych licencjach. Projekt został zainicjowany w celu budowy scentralizowanego źródła danych. Dzięki temu jednoznaczne dane, takie jak np. daty urodzin, są przechowywane w jednym repozytorium i mogą z nich korzystać wszystkie wersje językowe Wikipedii i inne projekty siostrzane.

class=wp-image-3327

Ilustracja przedstawiająca najważniejsze terminy stosowane w Wikidanych
Chrumps, CC BY-SA 3.0   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikidane#/media/File:Wikidata_statement_pl.svg

Wikidane mają w swoich zasobach ponad 56 milionów elementów danych. Sprawdźcie jakie dane możecie pozyskać np. na temat Mount Everest:
https://www.wikidata.org/wiki/Q513


Coś dla fanów Gry o Tron

Serial Gra o Tron ma miliony fanów na całym świecie. Właśnie trwa ósmy i zarazem ostatni sezon sagi. To dobry czas, aby przypomnieć sobie kto kogo i jak zabił. Według artykułu, jaki ukazał się na portalu wprost.pl – 330 bohaterów sagi straciło życie, a nowe postacie mają 14-procentowe ryzyko poniesienia śmierci w czasie pierwszej godziny od pojawienia się na ekranie. Specjalnie wygenerowane zapytanie na Wikidata przypomina nam m.in. jaka postać w serialu zabiła inny serialowy charakter, w jaki sposób to się stało, w jakim miejscu oraz w którym z odcinków.

class=wp-image-3328
Printscreen ze strony Wikidata.org

Chcecie dowiedzieć się więcej? Klikajcie TUTAJ.

Ps. Aby wygenerować dane kliknijcie w niebiesko-biały przycisk Wykonaj zapytanie znajdujący się na dole po lewej stronie.

class=wp-image-3333
Printscreen ze strony Wikidata.org

1 komentarz na temat “Wikidane dla fanów Gry o Tron”

  1. Pingback: Popkultura a Wikipedia – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum