Wikimedia Polska

26 kwietnia 2019

Do naszych Darczyńców

Stowarzyszenie / Michał Buczyński

Kończy się kwiecień, a z nim okres składania zeznań PIT i wyboru przeznaczenia swojego 1% podatku. Środki z systemu OPP są podstawą działania naszego zrzeszenia i w imieniu całego Stowarzyszenia Wikimedia Polska chciałbym podziękować wszystkim dotychczasowym, obecnym i przyszłym Darczyńcom. Dziękujemy za Państwa zainteresowanie, wsparcie i zaufanie. Proszę bądźcie z nami jak najbliżej, gdyż razem możemy sprawiać wielkie rzeczy!

To właśnie dzięki wyborowi podatników możemy wspierać autorów Wikipedii i jej serwisów siostrzanych. To dzięki tym środkom możemy pozyskiwać nowe treści w współpracy z wieloma wspaniałymi instytucjami kultury. A ponieważ bardzo cenimy przejrzystość w sferze publicznej i wierzymy w naszą misję, zachęcamy do bliskiego obserwowania naszych działań!

Interesuje nas trwały skutek dla wszystkich, toteż staramy się, by nasze działania najlepiej przyczyniały się do rozwoju wolnej wiedzy w długim terminie i na wielu płaszczyznach. Zapotrzebowanie na naszą pracę jest duże i różnorodne, stąd podstawowy cel wyrównywania biernego i czynnego dostępu do wiedzy i sztuki realizujemy w różnorodnych projektach w 3 głównych obszarach tematycznych:
pozyskiwaniu treści, wsparciu społeczności oraz edukacji i wyjściu na zewnątrz.

Co osiągnęliśmy w 2018?

Wymieńmy skrótowo nasze główne osiągnięcia i aktywność w poszczególnych obszarach:

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 5 dużych konkursów edycyjnych, w tym polską edycję cyklicznej współpracy z kolegami z Europy środkowo-wschodniej CEE Spring oraz kampanię „Wolna Polska — Wolna Wiedza” z okazji stulecia polskiej niepodległości (można już zapoznać się z zwycięzcą, byle nie zbyt blisko!). W akcjach i konkursach uzyskaliśmy 4 865 nowych (to prawie 9% wszystkich nowych haseł polskojęzycznej Wikipedii!) i ok. tysiąca poprawionych artykułów, w tym treści wyróżnione za wysoką jakość. Konkurs szósty — kierowane do fotografów-amatorów Wikiwakacje — przyniosły 3828 nowych zdjęć, w tym wyróżnione w międzynarodowym konkursie Wiki Loves Monuments zdjęcie wnętrz elektrowni Towarzystwa Akcyjnego Scheiblera na łódzkim Starym Widzewie, a także dokumentację z spaceru etnologicznego pod Wrocławiem.

class=wp-image-2892
Wikiwakacje 2018 miejsce III: Opactwo Benedyktynów, autor: Radosław Dybała, CC BY-SA 3.0

Wraz z społecznością Wikimedian przyznaliśmy też 38 mikrograntów przeznaczonych dla autorów -— środki te służą sfinansowaniu zakupu źródeł i pokryciu niezbędnych kosztów, a dzięki umiejętnej społeczności mimo średniej wysokości zaledwie 187 PLN otrzymujemy korzyści z m.in. wyróżnionych haseł. Szczęśliwie dzięki OPP mogliśmy też realizować większe inicjatywy społeczności: profesjonalne nagrania utworów Norwida (to już drugi projekt) i Baczyńskiego na wolnych licencjach oraz dokumentację polskich latarń morskich.

Kontynuowaliśmy też nasz program współpracy z polskimi instytucjami kultury ws. otwierania i szerokiej ekspozycji ich zasobów w Internecie. Jesteśmy dumni, że już w poprzednich latach ścisłą współpracę nawiązały z nami tak uznane marki jak stołeczne Muzeum Narodowe, Państwowe Muzeum Etnograficzne czy Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki. Co więcej, w ubiegłym roku ponownie otrzymaliśmy wyróżnienie najważniejszych polskich nagród muzealniczych — Sybilli — w kategorii „digitalizacja i nowe technologie”; tym razem dostrzeżony został nasz wspólny projekt z Muzeum Miasta Łodzi dotyczący wykorzystania historycznych łódzkich fotografii. Co dla nas ważne, dzięki środkom OPP możemy zapewnić naszym partnerom wsparcie w szerokim udostępnianiu kultury i wiedzy na wolnych licencjach i chcielibyśmy tu działać jak najaktywniej!

Obecnie współpracujemy z ponad 20 galeriami, bibliotekami, archiwami i muzeami, mogąc współpracować nad szerokim udostępnianiem cyfrowych reprodukcji dzieł sztuki, obiektów muzealnych, historycznych fotografii czy dokumentów oraz czystych danych. Tylko w 2018 roku do Wikimediów trafiło niemal 9 000 plików multimedialnych udostępnionych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, Bibliotekę Narodową w Warszawie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Te reprodukcje wyświetlane są w Wikipedii ponad 17 milionów razy każdego miesiąca! Cieszymy się więc, że wszyscy nasi partnerzy, ogólnokrajowi oraz regionalni, zdecydowali się na tę formę udostępniania materiałów i znajduje ona uznanie wśród odbiorców.

Nasza praca ma jednak charakter nie tylko popularyzatorski, ale i dokumentacyjny. Wciąż szacowane są straty po pożarze paryskiej katedry mariackiej, znanej na całym świecie pod francuską nazwą Notre-Dame. W wrześniu opłakiwaliśmy bezcenne zbiory spalonego Muzeum Narodowego Brazylii —- jako Wikimedia wciąż szukamy choćby zdjęć 20.000.000 utraconych artefaktów należących do kulturowego dziedzictwa ludzkości.
Mimo najlepszych starań sytuacje takie będą się powtarzać, stąd wierzymy w głęboki sens digitalizacji i archiwizacji dóbr kultury — szczególnie w Polsce, gdzie straty w wyniku wojen i wypadków były szczególnie dotkliwe. Metodyczne opracowanie przez specjalistów kopii i bezpieczne umieszczenie na rozproszonych serwerach m.in. Wikimediów powinno
poprawić nasze szanse w przekazaniu dziedzictwa kolejnym pokoleniom.

Dostęp do tych dóbr musi być jednak odpowiednio swobodny i gwarantowany, stąd nasza aktywność na polu edukacji medialnej, w tym wolnych licencji, oraz zgłaszane obawy związane z nowoprzyjętą „Dyrektywą w sprawie praw autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym”.
Mimo przyjętego wyjątku edukacyjnego dla encyklopedii non-profit nasze obawy budzą pewne zapisy, m.in. art. 15i 17 dyrektywy (art. 11 i 13 szkicu) i widzimy potrzebę dalszych działań na polu ochrony słusznych interesów odbiorców. Widzimy też dalszą potrzebę edukacji medialnej oraz tworzenia Wikimediów, dotarcia do kolejnych środowisk i przekazywania naszych zasad i wartości: stąd przygotowywana przez nas komunikacja oraz warsztaty prowadzone z naszymi partnerami.

Oczywiście stale służymy społeczności autorów ułatwiając im komunikację, wymianę doświadczeń, transfer narzędzi między językami i krajami, a także po prostu dziękując. W tym celu m.in. tworzymy i tłumaczymy informację na użytek wewnętrzny, organizujemy konferencje i warsztaty, przyznajemy stypendia wyjazdowe i podejmujemy współprace z międzynarodowymi partnerami.

Warto być z nami

Praca nasza oraz Wikimedian (w marcu świętowaliśmy 750 000 haseł Wikisłownika, a liczba haseł Wikipedii w wyróżnionej rubryce Czy wiesz… przekroczyła 25 000) warta jest uwagi i mamy nadzieję, że dobrze służy Państwa potrzebom. Wszystkie nasze działania dokumentujemy na miarę możliwości, ponieważ transparentność jest jedną z naszych podstawowych zasad, podobnie jak otwartość na nowe koleżanki i kolegów.

Miniony rok był rokiem wielu zmian, w tym częściowej wymiany pokoleń w Zarządzie Stowarzyszenia. W 2019 roku również nie próżnujemy i zarówno kontynuujemy, jak i podejmujemy nowe wydarzenia, współprace i konkursy. Przygotowujemy się też do 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii!

Warto więc nas śledzić przez projekty, stronę wiki Stowarzyszenia www.wikimedia.pl oraz opp.wikimedia.pl i ten blog. Zgodnie z duchem czasu można też nas polubić w serwisie Facebook. Zachęcamy też do pytań oraz współpracy i konsekwentnego wspierania nas w swoich działaniach.

Osoby składające formularz podatkowy PIT mogą też pozwolić na przekazanie nam swojego adresu korespondencyjnego lub poprosić nas o częstsze informacje podając swój adres e-mail w polu komentarza. Taki gest będzie dla nas sygnałem chęci informacji z naszej strony.

Do Zobaczenia!

1 komentarz na temat “Do naszych Darczyńców”

  1. Pingback: Wszystkiego najlepszego! 18 lat polskojęzycznej Wikipedii. – Blog Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum