Wikimedia Polska

16 kwietnia 2019

Dziedzictwo w sieci. Konferencja GLAM

Współpraca z instytucjami / Agnieszka Marszał

Digitalizacja to najlepszy sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego. Przypomniały nam o tym ostatnie dwa tragiczne zdarzenia – pożar w brazylijskim muzeum czy katedry Notre Dame w Paryżu. I to właśnie korzyściom digitalizacji zbiorów poświęcona zostanie konferencja GLAM – DZIEDZICTWO W SIECI.

Konferencja GLAM – DZIEDZICTWO W SIECI ma na celu przedstawienie instytucjom kultury możliwości i korzyści, jakie daje udostępnianie zdigitalizowanych zbiorów na wolnych licencjach, a tym samym zachęcenie do włączenia się w projekty GLAM.

GLAM to akronim kolekcji materiałów dotyczących zbiorów galerii, bibliotek, archiwów i muzeów (ang.galleries, libraries, archives, and museums). W programie konferencji planowane jest między innymi przedstawienie kilku dotychczasowych projektów (m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie i galeria Faras, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa) oraz działań prowadzonych przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach (Mobilne Centrum Digitalizacji). Do wysłuchania referatów zaproszeni zostali przedstawiciele muzeów, archiwów, bibliotek z terenu województwa śląskiego.

class=wp-image-3305

Huta Pokój, fotografia udostępniona dzięki pomocy Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, domena publiczna

Konferencja jest kolejnym wspólnym przedsięwzięciem zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Zeszłoroczne warsztaty dotyczące projektów GLAM zorganizowane w Katowicach pokazały, że w województwie śląskim są muzea zainteresowane udostępnianiem swoich zbiorów w sieci. W tym roku przyjęliśmy formułę konferencji, aby dać możliwość uczestnictwa jak największej liczbie instytucji. Na konferencję zaprosiliśmy oprócz przedstawicieli muzeów również pracowników archiwów, bibliotek. Pierwsza część konferencji ukierunkowana jest bardziej na działalność muzeów, tematem przewodnim drugiej części jest digitalizacja i biblioteki cyfrowe. Mam nadzieję, że taki dobór referatów zwiększy wiedzę uczestników na temat korzyści, jakie daje uczestnictwo w projektach GLAM, a tym samym zachęci śląskie instytucje kultury do otwarcia swoich zasobów – mówi Ewa Caban, wikipedystka, organizatorka konferencji, organizatorka Piątków z Wikipedią.

Uczestnicy konferencji rozmawiać będą o możliwościach udostępniania zbiorów instytucji kultury w sieci, aspektach prawnych, korzyściach związanych z publikowaniem na wolnych licencjach oraz kierunkach współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska.

class=wp-image-3304

Mieszkanie Ferdynanda Ossendowskiego. Fragment wnętrza: salon. Warszawa przed 1939 (Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji). Zdjęcie ze zbiorów NAC, domena publiczna

Stowarzyszenie Wikimedia Polska dzięki współpracy z instytucjami kultury i nauki pozyskało dziesiątki tysięcy plików – zdjęć, archiwaliów, nagrań itp., które umieszczone zostały w zasobach domeny publicznej. To nie tylko troska o zachowanie dziedzictwa narodowego dla potomnych. Również współcześnie, użytkownicy sieci mogą mieć dostęp do materiałów przechowywanych na co dzień w archiwach, bibliotekach i muzeach. Co najważniejsze – mogą korzystać z nich nie wychodząc z domu, o każdej porze dnia i nocy.

class=wp-image-3312

Plakat zaprojektowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach z wykorzystaniem zdjęcia w domenie publicznej, załadowanego przez Muzeum Miasta Łodzi do Wikimedia Commons w ramach współpracy GLAM (sygn. MHMŁ/I/2497). Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, CC BY-SA 4.0

Konferencja odbędzie się 8 maja w Katowicach. Plan konferencji można zobaczyć TUTAJ.

1 komentarz na temat “Dziedzictwo w sieci. Konferencja GLAM”

  1. Pingback: Do naszych Darczyńców – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum