Wikimedia Polska

20 marca 2019

Biogramów kobiet na Wikipedii wciąż przybywa. Tylko od początku marca jest ich blisko 170 więcej

Wikipedia / Agnieszka Marszał

Blisko 170 nowych artykułów i ponad 20 edycji. To dotychczasowe rezultaty akcji Nie(znane) kobiety Wikipedii, która potrwa do końca marca. W jej ramach powstają biogramy kobiet, których wkład w świat nauki, sztuki, polityki czy sportu nie był do tej pory odpowiednio odnotowany. Do końca tego miesiąca na pewno się dużo zmieni! W akcję włącza się również Ambasada Szwecji w Polsce organizując konkurs WikiGap Challenge.

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. Tak duże dysproporcje wynikają z tego, że dokonania kobiet często były marginalizowane, a wręcz pomijane i przez to nie znalazły się na kartach powszechnie dostępnych publikacji. Wikipedia jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron internetowych, a dostęp do niej jest łatwy i nieograniczony. To sprzyja popularyzowaniu wiedzy, a w tym przypadku rozpowszechnianiu dobrze opracowanych informacji o dokonaniach dotąd (nie)znanych kobiet.

W akcję włącza się również Ambasada Szwecji w Polsce. Do 8 kwietnia można przyłączyć się do WikiGap Challenge i zbierać punkty za dokonywanie edycji w hasłach dotyczących biogramów kobiet. Punkty wymieniane będą na nagrody. Będą one przyznawane na poziomie krajowym i ogólnopolskim, gdyż akcje WikiGap odbywają się na całym świecie. Nagrodą główną jest wyjazd na Wikimanię do Sztokholmu. Na pozostałych laureatów czekają wyjątkowe, unikatowe upominki. W Polsce WikiGap odbywa się już po raz drugi. W zeszłym roku powstało 37 biogramów kobiet.

Jeśli macie ochotę popracować w grupie, nauczyć się edytowania Wikipedii lub znaleźć inspirację dotyczącą źródeł – zapraszamy 30 i 31 marca do Muzeum Sztuki w Łodzi na warsztaty “Gender + The Non Binary” organizowane przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Wystarczy wziąć ze sobą laptopy.

Nie wiesz jak edytować Wikipedię, a nie pod drodze Ci do Łodzi? Sprawdź jak zacząć pracę z największą wolną encyklopedią. To nic trudnego. W razie problemów zawsze możesz napisać do doświadczonych wikipedystów – ich lista znajduje się w powyższym linku, w wiadomości prywatnej profilu Polska Wikipedia lub Wikimedia Polska na FB cz napisać na stronie: Pomoc:Pytania nowicjuszy.

Czy wiecie kim była pierwsza projektantka wnętrz? Albo kto stworzył stroje pływackie tak dobre, że…ich używanie podczas zawodów zostało zakazane, ponieważ dawało zawodnikom nieuczciwą przewagę? Biogramy wyjątkowych kobiet, które powstały ( i wciąż powstają) w ramach akcji (Nie)znane kobiety Wikipedii możecie czytać TUTAJ.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum