Wikimedia Polska

14 marca 2019

Edyton z Kolektywem Kariatyda

Wikipedia /Współpraca z instytucjami /Wydarzenia Stowarzyszenia / Agnieszka Marszał


Artystki i historyczki sztuki z Wrocławia przy współpracy z Wikimedia Polska działają w ramach Art+Feminism. Dzięki ich działaniom w Wikipedii znajdziemy napisane i uzupełnione biogramy architektek, artystek, kuratorek czy badaczek sztuki. Kolejny etapem jest organizacja maratonu edytowania Wikipedii – edytonu – który odbędzie się już 16 marca we Wrocławiu. A

Międzynarodowa inicjatywa Art and Feminism to odbywające się od 2014 roku spotkania i warsztaty edytowania Wikipedii skierowane na treści dotyczące kobiet, w szczególności artystek, i ich twórczości. Jednym z głównych celów projektu jest wyrównywanie dysproporcji w sieciowej encyklopedii, którą redaguje znacznie więcej mężczyzn niż kobiet. Szacuje się również, że tylko 1 z 5 biogramów na Wikipedii dotyczy kobiety. Wydarzenie łączy więc dwa cele – zwiększenie liczby kobiet-edytorek i zwiększenie ilości treści o kobietach, często pomijanych na kartach historii. Wrocławskie wydarzenia organizuje Kolektyw Kariatyda wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska.

“Nasz pierwszy maraton edycyjny postanowiłyśmy poprzedzić warsztatem, który przygotuje nas do pracy z Wikipedią. Warsztat przeprowadziła dla nas Celina Strzelecka, której zawdzięczamy nie tylko bardzo rzeczową konstrukcję i materiały, ale też wiele cennych wskazówek, jak skutecznie poruszać się i działać w tym zupełnie dla nas nowym uniwersum. Było nas kilkanaście kobiet – w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami, interesujących się sztuką nie tylko na płaszczyźnie historycznej, ale też praktycznej. Odwiedziły nas gościnnie osoby z innych miast m.in. Krakowa, Katowic i Gliwic. Było to dla nas największe zaskoczenie i dowód na to, jak duże jest zapotrzebowanie na tego rodzaju szkolenia. Tak więc obok nabycia nowych kompetencji redagowania Wikipedii zyskaliśmy też wspaniałe kontakty – być może efektem będzie nawiązanie współpracy czy stworzenie sieci wsparcia. Jako Kolektyw mamy poczucie, że nie chcemy poprzestać na jednej edycji i z pewnością będziemy działać dalej” – podsumowuje pierwsze warsztaty Zofia Reznik z Kolektywu Kariatyda.

Na edyton zapraszamy wszystkich chętnych. Kobiety i mężczyzn. Wstęp jest wolny, należy jedynie zabrać ze sobą laptop. Wydarzenie odbędzie się 16 marca w godzinach 10-18 w Recepcji przy ul. Ruskiej 46c we Wrocławiu.

Szczegóły na stronie projektu.

1 komentarz na temat “Edyton z Kolektywem Kariatyda”

  1. Pingback: Art+Feminism. Pokażmy siłę kobiet na Wikipedii. – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum