Wikimedia Polska

11 marca 2019

Polski Wikisłownik ma już ponad 750 000 haseł!

Wikisłownik / Agnieszka Marszał

Ponad 750 000 haseł w blisko 500 językach. Polski Wikisłownik rozwija się dynamicznie. Zanotował wzrost o 8,9% i znalazł się na 24 miejscu wśród wszystkich wersji językowych Wikisłownika ( a tych jest ponad 170). I to powód do dumy!

Polski Wikisłownik dogania największy tego typu projekt w wersji angielskiej, a jest już zdecydowanie lepszy od wersji francuskiej czy hiszpańskiej. Wikisłownikarze nie próżnują. Nowych haseł wciąż przybywa. Warto dodać, że jubileuszowe hasło polskiego Wikisłownika  powstało w języku bułgarskim, a było nim słowo ekstremistka.

Jeden z największych projektów siostrzanych Wikipedii powstał w 2002 roku. Jego polska wersja uruchomiona została 2 lata później. Od tej pory projekt sukcesywnie rośnie. Znajdziemy tutaj nie tylko najbardziej popularne języki jak angielski czy hiszpański, ale również języki, o których istnieniu często nie mamy nawet pojęcia. Przykładem może być m.in. język slovio. To  sztuczny język, oparty na językach słowiańskich. W polskim Wikisłowniku zawiera ponad 3100 haseł. Przeglądając zawartość Wikisłownika możemy nauczyć się nie tylko nowych słów, ale również dowiedzieć, kto i ile osób posługuje się danym językiem czy dialektem oraz poznać najpopularniejsze przysłowia. Dodatkowo hasła są ilustrowane grafikami, a wiele posiada także nagrania wymowy, tworzone przez „native speakerów”.

Dodatkowo Wikisłownik można dowolnie cytować, ponieważ jak każdy projekt Wikimedia publikowany jest na wolnych licencjach.

Zachęcamy zarówno do korzystania jak i edytowania Wikisłownika!

1 komentarz na temat “Polski Wikisłownik ma już ponad 750 000 haseł!”

  1. Pingback: Do naszych Darczyńców – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum