Wikimedia Polska

5 marca 2019

Luty w mediach

Projekty Wikimedia / Agnieszka Marszał

Luty w mediach zdominowała…wódka. O zwycięskim haśle konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza donosiły największe ogólnopolskie media. O czym jeszcze pisano, mówiono w ubiegłym miesiącu na temat projektów Wikimedia? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem. Miłej lektury!

Największe ogólnopolskie portale informacyjne, stacje radiowe i telewizyjne – wszędzie tam pojawiła się informacja o zwycięskim haśle konkursu, który Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

O wódce – a właściwie artykule o tym trunku – głośno było również na Facebooku. Wódka została uznana za najlepsze i najwartościowsze merytorycznie hasło z Polskiego kanonu Wikipedii. Rys historyczny, aspekty prawne, technologia produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze – hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami – pisano m.in. na onet.pl, tvn24.pl czy rmf24.pl. My szczególnie polecamy niezwykle ciekawe opracowanie tematu autorstwa Jakuba Kralka z portalu Spider’s Web. A zaczyna się ono tak:
Zbudowali bazę tekstów o fabrykach, opracowali encyklopedyczne wpisy o maszynach, a wygrała wódka, tak dużo, dużo, dużo, dużo, dużo wódki.

Echem w polskich mediach odbiła się również sprawa, jaką była próba sfałszowania hasła o Adamie Michniku na anglojęzycznej wersji Wikipedii. Incydent opisał portal konkret24.pl, nazywając go zwykłym trollingiem. O komentarz poproszono również rzeczniczkę Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Wikipedia na smartwatche. To aplikacja autorstwa Willa Bishopa, którą pobrać mogą użytkownicy Apple Watch. O MiniWiki przeczytać można na portalu komputerswiat.pl. Z kolei portal bitcoin.pl donosi, że Wikipedia uznaje darowizny w wirtualnej walucie Bitcoin Cash za pośrednictwem systemu Bitpay.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum