Wikimedia Polska

4 marca 2019

Witůmy do Wikipedyje!

Projekty Wikimedia / Agnieszka Marszał

Prawie 8 000 artykułów. Tyle haseł posiada Wikipedia w języku śląskim. Równocześnie ta wersja językowa znalazła się w zestawieniu 31 najszybciej rozwijających się wersji językowych Wikipedii! A tych jest blisko 300.

2 lata temu śląska edycja Wikipedii przekroczyła próg 5000 haseł. Jubileuszowym artykułem był ten o amerykańskim stanie Utah. W ubiegłym roku śląska Wikipedia obchodziła swoje 10 urodziny. Już pół roku od jej uruchomienia miała ponad 1000 artykułów. To zarówno hasła dotyczące takich dziedzin jak geografia, biologia, nauka, technika, kultura itp. W przeciwieństwie do innych encyklopedii wydanych po śląsku, ta obejmuje szeroki zakres tematyczny, taki jak edycja polskojęzyczna czy anglojęzyczna.  A haseł wciąż przybywa.


class=wp-image-3137

Według statystyk  językiem śląskim posługuje się ponad 500 tysięcy osób. Tworzenie śląskiej edycji Wikipedii to projekt mający na celu zachować i utrwalać wiedzę o tym etnolekcie. Ale również sprawić, żeby wciąż był żywy. Udaje się to dzięki zaangażowaniu jej twórców. Warto przypomnieć również o Wikipedii w języku kaszubskim. Jest ona jedyną Wikipedią tworzoną w języku oficjalnie uznanym za język regionalny w Polsce. W swoich zasobach posiada ponad 5 tysięcy artykułów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum