Wikimedia Polska

27 lutego 2019

(Nie)znane kobiety Wikipedii

Wikipedia /Wydarzenia Stowarzyszenia / Agnieszka Marszał

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. Z drugiej strony szacuje się, że kobiety stanowią jedynie do 15% edytorów największej wolnej encyklopedii. Dlatego przez cały marzec zachęcamy wszystkie użytkowniczki i użytkowników do pisania, uzupełniania i edytowania haseł o naukowczyniach, polityczkach, społeczniczkach, sportsmenkach, pisarkach i artystkach.

Braki w Wikipedii dotyczące biogramów kobiet są bardzo duże. Polska edycja projektu ma przeszło 230 000 haseł o kobietach mniej od wersji anglojęzycznej. Kobiety to często ciche bohaterki historii. Ich osiągnięcia niejednokrotnie były umniejszane lub w ogóle pomijane. Nie zawsze więc ich historie i wkład w świat nauki, sztuki, sportu, polityki są odnotowane na kartach podręczników do historii czy innych publikacji. Dlatego dostęp do odpowiednich źródeł również jest utrudniony. Pamiętajmy, że celem Wikipedii jest zebranie sumy ludzkiej wiedzy. Bez udziału kobiet – i pisania o kobietach, to się nie uda. Wikipedia to jedna z najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. Sprawmy więc, aby internauci uzyskiwali rzetelne i merytorycznie wyczerpujące informacje o kobietach i ich dokonaniach.

Pisać i edytować można przez cały marzec. Na specjalnie utworzonej stronie zamieszczony został spis biogramów kobiecych, które są w innych wersjach językowych Wikipedii, ale nie ma ich u nas. To świetny materiał dla osób zainteresowanych tłumaczeniem haseł. Na każdej liście jest do 3000 linków do artykułów, które istnieją w innych edycjach językowych Wikipedii. Brakuje również wielu haseł o Polkach, a te istniejące często nie są wystarczająco opisane.

class=wp-image-3122
Chien-shiung Wu, chińska fizyczka. Autor: Smithsonian Institution, Flickr’s The Commons

Jeśli chcecie spotkać się na wspólnym edytowaniu haseł o kobietach zapraszamy na otwarte wydarzenia do Wrocławia i Łodzi. 16 marca o godz. 14.00 w Recepcji przy ul. Ruskiej 46c spotykamy się we Wrocławiu na maratonie edytowania realizowanym wspólnie z Kolektywem Kariatyda. Natomiast w Łodzi będziemy edytować 30 i 31 marca w Muzeum Sztuki. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem “Gender + The Non Binary”. To myślenie nie tylko o zwiększeniu dostępności informacji o historii kobiet i osób niebinarnych, ale także rozszerzaniu dyskusji o stereotypach na temat płci kulturowej i biologicznej.

class=wp-image-3125
Lise Meitner, austryjacka fizyczka jądrowa, domena publiczna

Wystarczy wziąć ze sobą laptopy i materiały źródłowe – jeśli je posiadacie.

Wydarzenia związane z edytowaniem haseł o kobietach odbywają się na całym świecie. Dzięki tego typu akcjom udało się uzupełnić Wikipedię o setki tysięcy artykułów dotyczących kobiet.

Szczegóły wydarzenia znajdziecie TUTAJ.3 komentarze na temat “(Nie)znane kobiety Wikipedii”

  1. Pingback: Biogramów kobiet na Wikipedii wciąż przybywa. Tylko od początku marca jest ich blisko 170 więcej. – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

  2. Pingback: Mamy wiosnę! Międzynarodowy konkurs CEE Spring 2020 rozpoczęty – Blog Wikimedia Polska

  3. Pingback: Nasze kampanie edycyjne – koniec marca 2020 – Blog Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum