Wikimedia Polska

21 lutego 2019

Upiór - tym razem nie w operze, a na stronach projektów Wikimedia

Projekty Stowarzyszenia / Agnieszka Marszał

Na tle innych pogańskich systemów religijnych Europy, religia Słowian jest jedną z najsłabiej zachowanych. W efekcie zderzenia kultury słowiańskiej z chrześcijańską, od VI wieku następował stopniowy proces wypierania pierwotnych wierzeń. Stowarzyszenie Wikimedia Polska wraz z Instytutem Adama Mickiewicza chcą odtworzyć utracone dziedzictwo. W efekcie powstał projekt “Upiór”.

Wierzenia ludowe to wciąż niedoceniany element polskiej kultury. Tymczasem stanowiły one podstawę najważniejszych dzieł literatury. Czerpie z nich nie tylko poetycka i dramatyczna tradycja romantyzmu z Adamem Mickiewiczem na czele. Ich ślad znajdujemy już dużo wcześniej – u Mikołaja Reja, w barokowych wierszach Wacława Potockiego i Elżbiety Drużbackiej, jak i oświeceniowych kompendiach pisanych zarówno przez sceptycznych empiryków, jak i zaangażowanych jezuitów. Ludowe wierzenia przeżyły chwilowy renesans w okresie Młodej Polski. Obecnie nieznane, a wręcz wypaczane nawet przez publikacje naukowe, znajdują swoje dość odległe echo w powieściach fantasy i opartych na nich grach. Niektóre z nich osiągają międzynarodowe sukcesy, co świadczy o potencjale tej tematyki. Odzyskujemy tym samym zapomniany świat wyobraźni przeszłych pokoleń, który pozwala lepiej zrozumieć i odbierać polską kulturę. Dlatego celem projektu jest stworzenie podstaw do wykorzystania potencjału tkwiącego w polskojęzycznych źródłach dotyczących słowiańskiej mitologii. Dobrą bazę znajdujemy m.in. w dziełach wybitnego etnografa i folklorysty  Oskara Kolberga czy Zygmunta Glogera. Źródłem są również materiały publikowane w prasie fachowej i literaturze pięknej.

class=wp-image-3118

Boginka w dziewannach – obraz Jacka Malczewskiego z cyklu ,,Rusałki . Obraz znajduje się w zasobach domeny publicznej

Nasze dziedzictwo kulturowe powinno być jak najlepiej opracowane i znane. Dlatego zachęcamy wszystkich o rozbudowywanie zasobów Wikipedii i jej projektów siostrzanych o artykuły, zdjecie, ilustracje, materiały źródłowe związane z ludowymi wierzeniami.

Więcej szczegółów o projekcie Upiór znajdziecie TUTAJ.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum