Wikimedia Polska

18 lutego 2019

Art+Feminism. Pokażmy siłę kobiet na Wikipedii.

Wikipedia /Współpraca z instytucjami /Wydarzenia Stowarzyszenia / Agnieszka Marszał

Szacuje się, że udział kobiet w Wikipedii wynosi do 15%.  Brak kobiecej reprezentacji wśród osób edytujących Wikipedię doprowadził do powstawania znaczących luk w zawartości tego najpopularniejszego źródła wiedzy na świecie. Celem największej wolnej encyklopedii  jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy, jeśli będzie w niej brakowało kobiet  – biogramów pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, sztuki, polityki, sportu. Ale nie zrealizujemy również wtedy, kiedy autorkami artykułów nie będą kobiety. Wikipedia jest 10. najczęściej odwiedzaną stroną internetową w Polsce. To tutaj właśnie szukamy pierwszych informacji o interesujących nas tematach. Warto więc, aby biogramy kobiet były jak najobszerniej opracowane i dostarczyły jak największą dawkę wiedzy.

W tym celu powstała więc kampania Art+Feminism. Zainicjowana w 2014 roku inicjatywa ma promować Wikipedię jako narzędzie, w którym głos kobiet będzie słyszalny i dostępny dla wszystkich. Art+Feminism ma na celu wyeksponowanie zagadnień związanych z płcią kulturową (gender), feminizmem i sztuką w odniesieniu do treści publikowanych na łamach Wikipedii oraz zachęcanie kobiet do jej redagowania.Za sprawą Art+Feminism od 2014 roku ponad 7000 osób uczestniczyło w ponad 500 warsztatach organizowanych na całym świecie. Dzięki temu udało się utworzyć i uzupełnić ponad 11 tysięcy artykułów na Wikipedii.

class=wp-image-3089
Autorka: Karolina Dzimira-Zarzycka, CC BY-SA 4.0

Pierwsza akcja pisania haseł w ramach wydarzenia “Art+Feminism” odbędzie się 23 lutego we Wrocławiu. Organizuje je Kolektyw Kariatyda wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Kolektyw Kariatyda powstał oddolnie we Wrocławiu jako inicjatywa osób zajmujących się sztuką, a jego celem jest uzupełnienie polskiej Wikipedii o hasła dotyczące przede wszystkim biogramów  artystek i architektek, ale też kuratorek, badaczek, krytyczek i innych kobiet związanych ze sztuką. Ze względu na jubileusz 100-lecia kobiet na Akademii Sztuk Pięknych działania Kolektywu koncentrują się przede wszystkim na pionierkach polskich akademii sztuk. Najbliższe spotkanie przeprowadzone zostanie w formie warsztatu, podczas którego uczestnicy nauczą się, w jaki sposób tworzyć, dodawać i edytować artykuły w Wikipedii. Spotkanie odbędzie się w godzinach 14–18 w Recepcji (ul. Ruska 46) należącej do Strefy Kultury Wrocław. Drugie spotkanie – maraton edytowania Wikipedii odbędzie się w sobotę 16 marca w godz. 10–18. Należy przynieść ze sobą komputer i niezbędne do pracy materiały (książki, katalogi, artykuły z czasopism etc.). Wstęp oczywiście jest wolny. Nie trzeba zgłaszać wcześniej swojego uczestnictwa.

class=wp-image-3096

J. Howard Miller, artist employed by Westinghouse, poster used by the War Production Co-ordinating Committee derivative work: Tom Morris – Ten plik jest pochodną pracą: We CanDo It!.jpg. Domena publiczna

Natomiast w dniach 30-31 marca akcja Art+Feminism będzie odbywać się w Muzeum Sztuki w Łodzi. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem “Gender + The Non Binary”. To myślenie nie tylko o zwiększeniu dostępności informacji o historii kobiet i osób niebinarnych, ale także rozszerzaniu dyskusji o stereotypach na temat płci kulturowej i biologicznej.

class=wp-image-3094
Maurice Quentin de La Tour Emilie du Châtelet, Wikimedia Foundation – logo of Wikipedia Lantuszka – Praca własna, domena publiczna

2 komentarze na temat “Art+Feminism. Pokażmy siłę kobiet na Wikipedii.”

  1. Pingback: (Nie)znane kobiety Wikipedii – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

  2. Pingback: Edyton z Kolektywem Kariatyda – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum