Wikimedia Polska

14 lutego 2019

Ranking stycznia. Sprawdźcie najczęściej czytane hasła w polskiej Wikipedii.

Wikipedia / Agnieszka Marszał

Odwiedziny stron na Wikipedii i popularność danych haseł często wiążą się z aktualnymi wydarzeniami politycznymi, społecznymi czy kulturalnymi. Tak też było w styczniu. Tragiczne wydarzenie z dnia 13 stycznia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza wstrząsnęły całą Polską. Nic dziwnego, że biogram zmarłego prezydenta Gdańska był najczęściej czytanym hasłem na Wikipedii w ubiegłym miesiącu. Artykuł zanotował ponad 1,5 mln odsłon.

Wikipedia to coraz bardziej rzetelne źródło wiedzy. Dbanie o jej jakość i poziom merytoryczny, poprzez rozbudowywanie haseł, dodawanie przypisów, opieranie się na wiarygodnych źródłach zewnętrznych, przynosi wymierne efekty. To właśnie w trosce o jakość i rzetelność encyklopedii, Stowarzyszenie Wikimedia Polska organizuje m.in. warsztaty dla edytorów czy konkursy edycyjne. Ostatni konkurs Wolna Polska-Wolna Wiedza, zorganizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, przyniósł efekt w postaci 26-ciu encyklopedycznie opracowanych artykułów o Polsce. Zwycięskim hasłem konkursu została WÓDKA. Wyboru dokonało Jury złożone z wybitnych osobowości ze świata kultury i nauki. POLSKA  to najpopularniejsze hasło 2018 roku w Wikipedii. Odwiedzane było ponad 2,3 miliona razy. W styczniu pojawiło się na 6. miejscu w rankingu najchętniej czytanych haseł.  

Blisko 300 tys.odsłon i 2 miejsce w rankingu najpopularniejszych artykułów stycznia zajął biogram Jurka Owsiaka. Założyciel WOŚP, po tragicznym wydarzeniu podczas Finału Orkiestry zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa fundacji, po czym zadeklarował swój powrót. Owsiak otrzymał również nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. To pokazuje, że polscy czytelnicy informacji na temat aktualnych wydarzeń szukają właśnie w Wikipedii. I tu je znajdują.  

Dużym zainteresowaniem cieszył się również temat Pucharu Świata w skokach narciarskich. To bardzo popularne wydarzenie sportowe odnotowało ponad 240 tys. odsłon. Chętnie czytano także biogramy m.in. Krzysztofa Piątka – piłkarza, który w styczniu został zawodnikiem włoskiego klubu AC Milan czy Freddiego Mercury’ego, o którym film Bohemian Rapsody oglądać można w kinach. Niesłabnącą popularnością cieszy się niezmiennie królowa Elżbieta II. Jej biogram wyświetlano ponad 156 tys. razy, co dało jej 12. miejsce w zestawieniu. Nie tylko Brytyjczycy kochają swoją królową 🙂 Co ciekawe, 92-letnia monarchini w statystykach wyprzedza Kamila Stocha. W 2018 artykuł o władczyni wyświetlany był ponad 1,47 miliona razy. Tuż za nią Stoch z wynikiem ponad 1,46 mln. Czy polski skoczek…przeskoczy królową? Przekonamy się w lutym.

W zestawieniu 15 najczęściej czytanych artykułów w Wikipedii pojawiają się również takie hasła jak m.in. Panama, Zamach na Pawła Adamowicza czy biogramy Ireny Dziedzic i Alensadry Dulkiewicz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum