Wikimedia Polska

4 lutego 2019

Styczeń w mediach

Projekty Wikimedia / Agnieszka Marszał

O czym pisano, mówiono w ubiegłym miesiącu na temat projektów Wikimedia? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem. Miłej lektury!

W styczniu obchodziliśmy 18. urodziny Wikipedii. Świętowanie pełnoletności największej wolnej encyklopedii nie przeszło bez echa również i w polskich mediach. O Wikipedii rozmawiano m.in. w Czwórce Polskim Radio, Jedynce Polskim Radio, TVP Kultura, RMF FM, RDC czy Radiu Centrum Lublin. Ciekawostki na temat Wikipedii opublikowały także takie portale jak m.in. viva.pl czy wp.pl.

Wikipedyści jako Zespół zostali finalistami konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez portal Nauka w Polsce. Była to okazja, aby opowiedzieć o tym czym jest i jak działa Wikipedia oraz jej projekty siostrzane oraz o pracy wolontariuszy. Wywiadu dla RMF FM udzielił Wojciech Pędzich.

Pod koniec stycznia Wikimedianie spotkali się na dorocznym Zlocie Zimowym. Tym razem w najstarszym mieście Polski – Kaliszu. Informacja o spotkaniu twórców Wikipedii i jej projektów siostrzanych obiegła kaliskie media. Ukazał się materiał wideo w lokalnej telewizji Amazing TV. O zlocie mówiono także w Radiu Poznań oraz Radiu Centrum. Wywiady z wikipedystami ukazały się również na lokalnych portalach informacyjnych m.in. faktykaliskie.pl czy calisia.pl, oraz  w tygodniku Życie Kalisza.

Czy grozi nam “wrogie przejęcie” Wikipedii? Wikipedysta Tadeusz Rudzki mówił dla PAP Nauka w Polsce  o wyzwaniach, z jakimi mierzy się Wikipedia w czasach polaryzacji opinii, fake newsów i trolli internetowych.

Fundacja Wikimedia będzie korzystać z Google Translatora, aby zapewnić dostęp do swoich artykułów większej liczbie użytkowników. Będą dostępne w 15 dodatkowych językach! – donosi radiozet.pl. O współpracy Wikipedii i Google pisano również na portalach takich jak m.in. antyweb.pl czy dobreprogramy.pl.

Wikimedia jako pozytywny fenomen internetu. Tak pisze portal digitalyouth.pl publikując rozmowę z rzeczniczką Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Agnieszką Marszał. Publikacja ma za zadanie pokazać młodym osobom, czym zajmuje się Wikimedia Polska oraz jak można zaangażować się w jej projekty.

Więcej informacji prasowych znajdziecie na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikipedia_w_mediach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum