Wikimedia Polska

22 stycznia 2019

Zero waste culture

Wikimedia Commons /Wydarzenia Stowarzyszenia / Agnieszka Marszał

W styczniu obchodzimy Dzień Domeny Publicznej. W każdy pierwszy dzień nowego roku uwalniane są w Polsce prawa majątkowe do utworów, których autorzy zmarli 70 lat wcześniej. Oznacza to, że przybywają nam tysiące nowych zdjęć, obrazów, plików multimedialnych, książek. Co najważniejsze, dostęp do tych materiałów jest wolny i nieograniczony. Nie trzeba pytać nikogo o zgodę na ich wykorzystanie! Miliony takich plików znajdują się w zbiorach Wikimedia Commons.

Z tej okazji Centrum Cyfrowe w partnerstwie m.in. ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska zaprasza na Zero waste culture. Dzień domeny publicznej. Wydarzenie ma na celu przyjrzeć się temu, czym jest domena publiczna. Dlaczego warto wiedzieć o niej coś więcej i dlaczego warto ją wspierać i o niej rozmawiać.

Zaczniemy od warsztatów. Jednym z nich będzie prowadzony przez Zuzannę Sewerynę Dolegę Kolaż publiczny. W jego trakcie uczestnicy będą mogli rozmawiać, przetwarzać, ciąć i kleić, wykorzystywać i tworzyć. Artystka pokaże, jak na podstawie zbiorów udostępnionych przez instytucje kultury można wykonać ciekawe kompozycje. Warsztat zostanie oparty na wydrukach pochodzących ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Pozostałymi warsztatami do wyboru będą: przybliżająca remiksy tekstów Uczta z Platonem prowadzona przez kolegów z Wolnych Lektur, prawniczy warsztat Prawo autorskie a domena publiczna autorstwa koleżanek z FINA oraz tytularny ZERO WASTE SPOŁED. Jak korzystać z domeny publicznej w edukacji prowadzony przez koleżanki z Centrum Cyfrowego. Każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie!

Dalsza część wydarzenia to dyskusja z autorami o ich własnych praktykach twórczych oraz znaczeniu szeroko rozumianego dziedzictwa dla ich pracy. W rozmowie udział wezmą Misia Furtak (d. très.b), Kobas Laksa i Krzysztof Goliński z kolektywu PanGenerator. Na koniec będzie można zobaczyć przedstawienie Klubu Komediowego, który zaimprowizuje do materiałów z domeny publicznej.

Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia w siedzibie Filmoteki Narodowej – Narodowego Instytutu Audiowizualnego (FINA) w Warszawie. Szczegóły znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy!

[Materiał uzupełniony 24 i 25 stycznia, m.]

2 komentarze na temat “Zero waste culture”

  1. Pingback: Po co nam domena publiczna? – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

  2. Pingback: Do naszych Darczyńców – Blog Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum