Wikimedia Polska

20 grudnia 2018

Najlepsze zdjęcia Polski na wystawie w Macedonii

Konkursy fotograficzne /Wiki lubi przyrodę /Wiki Lubi Zabytki / Agnieszka Marszał

Najlepsze zdjęcia polskiej przyrody i zabytków na wystawie w Macedonii. To efekt współpracy dwóch stowarzyszeń – macedońskiego Shared Knowledge i Wikimedia Polska. Prezentowane fotografie to zwycięskie prace z konkursów Wiki Loves Monuments i Wiki Loves Earth.

Zdjęcia pochodzą z polskich edycji konkursów: Wiki Lubi Zabytki i Wiki Lubi Przyrodę. W ciągu 5 lat udało się pozyskać ponad 100 000 fotografii przedstawiających polskie dziedzictwo materialne i przyrodnicze. Od 2016 roku organizowany jest jeden konkurs pt. Wakacje z Wikipedią, jednak jego założenia i cele pozostają takie same. Wszystkie zdjęcia znajdują się w największym repozytorium wolnych plików jaką jest Wikimedia Commons. Można je bezpłatnie pobierać, wykorzystywać w celach promocyjnych, edukacyjnych, czy do ilustrowania wszystkich wersji językowych Wikipedii.

width=800
Autor: Македонец, CC BY-SA 4.0

Wystawa zbiegła się z rocznicą obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wernisaż, który odbył się 7 grudnia otworzyła wiceprzewodnicząca polskiej misji dyplomatycznej w Macedonii, Weronika Staniec-Porczyk. Wszystkie obrazy zostały wydrukowane wraz z kodami QR linkującymi do artykułów w Wikipedii, które wcześniej zostały opracowane przez wolontariuszy Shared Knowledge i członków macedońskiej społeczności Wikipedii. Wystawie towarzyszyły również takie wydarzenia jak edit-a-thon dla studentów języka polskiego na Wydziale Filologicznym w Skopje, a także warsztaty czy wykłady.

width=800
Autor: Македонец, CC BY-SA 4.0

Wystawa odbywała się od 7 do 14 grudnia w centrum kultury Kočo Racin w Skopje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum