Wikimedia Polska

29 listopada 2018

Znamy laureatów konkursu Wikiwakacje!

Wikiwakacje / Agnieszka Marszał

Blisko 4000 zdjęć polskiej przyrody i zabytków trafiło na konkurs Wakacje z Wikipedią. Zwycięzcą zostało zdjęcie Półwyspu Helskiego z lotu ptaka. Autorem fotografii jest użytkownik o pseudonimie Muniorek 1983.

Trzecia edycja konkursu fotograficznego Wakacje z Wikipedią, odbywająca się od sierpnia do września,  miała na celu zgromadzenie zdjęć dokumentujących materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Zdjęcia na konkurs można było przesyłać w trzech kategoriach: zabytki, natura i sztuka.

Najchętniej fotografowane były obiekty wpisane do rejestru zabytków. Wszystkie fotografie trafiły do zbiorów Wikimedia Commons, największej internetowej biblioteki multimediów. Zdjęcia, udostępnione na wolnych licencjach  posłużą do ilustrowania Wikipedii, ale mogą być również wykorzystywane przez wszystkich użytkowników internetu m.in. do celów promocyjnych lub edukacyjnych.

W konkursie nagrodzonych i wyróżnionych zostało siedmiu uczestników. Wśród zwycięskich fotografii znajdziemy m.in. zdjęcie pałacu w Wojanowie, zamek w Bolkowie, widok z Rysów czy zdjęcie Lasu Golczewskiego. Wyboru dokonało Jury złożone z przedstawicieli instytucji kultury, fotografików oraz doświadczonych edytorów Wikimedia Commons.

Przy punktacji staraliśmy się zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jakość zdjęcia, ale również na jego unikatowość i przydatność do ilustrowania artykułów w Wikipedii. Niestety kilka naprawdę bardzo dobrych zdjęć odpadło na skutek niespełnienia przez uczestników warunków konkursu. W czołówce finałowych zdjęć w tegorocznej edycji konkursu zdecydowanie królowała przyroda. W tej kategorii nadesłano najwięcej dobrych fotografii. Najmniej zdjęć przyporządkowano do kategorii sztuka, gdzie jury ostatecznie postanowiło nie przyznawać dodatkowych nagród. Z pewnością każdy z jurorów miał swoich faworytów. Przedstawione wyniki są wypadkową naszych poglądów, konsensusem, który udało nam się wypracować. Mam nadzieję, że przyszłoroczny konkurs zaowocuje jeszcze większą ilością świetnych zdjęć  – powiedziała Ewa Caban, jedna z jurorek konkursu.

Przyznano trzy pierwsze nagrody w kategorii ogólnej. Wszystkie przedstawiają przyrodnicze dziedzictwo Polski. Ich autorzy otrzymali nagrody – vouchery na sprzęt fotograficzny. Wyróżniono również zdjęcia z poszczególnych kategorii .

Dzięki trzem edycjom konkursu Wakacje z Wikipedią udało się pozyskać ponad 100 000 fotografii przedstawiających zabytki i przyrodę Polski. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a głównym patronem – Narodowy Instytut Dziedzictwa, który opiekuje się polskimi zabytkami i m.in. prowadzi serwis zabytek.pl.

Dziękujemy wszystkim za przesłane zdjęcia, a laureatom serdecznie gratulujemy!

KATEGORIA OGÓLNA

Miejsce I

width=800
Półwysep Helski – tworzenie nowego półwyspu, autor: Muniorek1983, CC BY-SA 3.0

Miejsce II

width=800
Zdobywca Mnicha, Tatrzański Park Narodowy, autor: Rezerwa58, CC BY-SA 3.0

Miejsce III

width=800
Opactwo Benedyktynów, autor: Radosław Dybała, CC BY-SA 3.0

Miejsce IV

width=800
Pałac w Wojanowie, autor: Aneta Pawska, CC BY-SA 3.0

Miejsce V

width=800
Autor: Anna Natalia Zadroga, CC BY-SA 3.0

Miejsce VI

width=800
Morskie Oko, autor: Aneta Pawska, CC BY-SA 3.0

Miejsce VII

width=800
Zamek w Bolkowie, autor: Jacek Halicki, CC By-SA 3.0

Miejsce VIII

width=800
Wisła w Fordonie, autor: Aneta Pawska, CC BY-SA 3.0

Miejsce IX

width=800
Las Golczewski, autor: Rezerwa58, CC BY-SA 3.0

Miejsce X

width=800
Tatry Zachodnie, autor: Szymon Soja, CC BY-SA 3.0

Zdjęcia nagrodzone w kategorii Obiekty i obszary przyrodnicze

Miejsce I

width=800
Morskie Oko, autor: Aneta Pawska, CC BY-SA 3.0

Miejsce II

width=800
Widok z Rysów, autor: Rezerwa58, CC BY-SA 3.0

Miejsce III

width=800
Las Golczewski, autor: Rezerwa58, CC BY-SA 3.0

 

Zdjęcia nagrodzone w kategorii Zabytki

Miejsce I

width=800
Zamek w Bolkowie, autor: Jacek Halicki, CC By-SA 3.0

Miejsce II

width=800
Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach, autor: Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Miejsce III

width=800
Wnętrze Domu Krajowego Prowincji Śląskiej, autor: Aneta Pawska, CC BY-SA 3.0

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum