Wikimedia Polska

6 listopada 2018

Polska Wikipedia wzbogaci się o artykuły i zdjęcia prezentujące dziedzictwo województwa śląskiego!

Projekty Stowarzyszenia /Wikimedia Commons /Wikipedia /Współpraca z instytucjami / Agnieszka Marszał

Stowarzyszenie Wikimedia Polska wraz z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach zaprosiło do współpracy kilkanaście muzeów i innych instytucji kultury działających na terenie województwa śląskiego. Przed dwoma tygodniami odbyło się kilkugodzinne seminarium z pracownikami, podczas którego mieli oni okazję poznać zasady współpracy z Wikipedią oraz podstawy udostępniania obiektów cyfrowych na wolnych licencjach. Uczestnicy zapoznali się również z przeprowadzonymi w poprzednich latach projektami w ramach działalności GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums) w Polsce. Celem wszystkich tych projektów jest publiczne prezentowanie i powszechne udostępnianie wiedzy i osiągnięć kultury dla jak najszerszej rzeszy odbiorców. W pierwszym spotkaniu koordynowanym przez RIK, wzięli udział pracownicy siedemnastu instytucji.

Na czym polega współpraca?

Mamy nadzieję, że uda się wspólnie zrealizować przedsięwzięcie, w ramach którego każda z instytucji opracuje jeden szczególnie ciekawy obiekt ze swojej kolekcji. Może to być praca zespołowa (wspólnie z odwiedzającymi lub wikipedystami). Projekt ma polegać na uzupełnieniu lub napisaniu artykułów do Wikipedii, udostępnieniu fotografii czy nagrania dźwiękowego lub filmu. Reprodukcje dzieł sztuki, materiały archiwalne, filmy czy nagrania audio zostaną załadowane do zbiorów Wikimedia Commons – cyfrowego repozytorium multimediów, którego zasoby w ubiegłym miesiącu przekroczyły 50 000 000 plików. Zbiory udostępnione zostaną na wolnych licencjach, co oznacza, że będą mogły być dowolnie wykorzystywane przez wszystkich użytkowników internetu w celach edukacyjnych lub promocyjnych. Zasoby Wikipedii zostaną natomiast wzbogacone o artykuły dotyczące dziedzictwa regionu śląskiego.

Tylko dzięki współpracy z instytucjami kultury i nauki do polskiej Wikipedii trafiło blisko 30 000 plików. Regionalny Instytut Kultury udostępnił w wolnej encyklopedii ponad 160 fotografii. Są one wyświetlane w artykułach Wikipedii ponad 100 tysięcy razy w miesiącu. Materiały, które do tej pory przechowywane były w bibliotekach i muzeach mogą być teraz dostępne dla wszystkich użytkowników internetu, w każdym miejscu i czasie.

width=800
Szyb Warszawa na terenie obecnego Muzeum Śląskiego w Katowicach, autor: EwkaC, CC BY-SA 4.0

Cel projektów GLAM-Wiki to nie tylko umożliwienie łatwiejszego dostępu do wiedzy. Dzięki digitalizacji zbiorów możemy mieć pewność, że narodowe dziedzictwo zostanie zachowane dla przyszłych pokoleń. O tym, jak ważna jest taka digitalizacja i udostępnianie zbiorów cyfrowych, można było się przekonać po pożarze w muzeum w Brazylii,w wyniku którego zniszczeniu  uległo ok. 20 000 000 bezcennych eksponatów.

Zachęcamy wszystkie instytucje do dzielenia się swoimi zbiorami. W ramach współpracy Stowarzyszenie Wikimedia Polska organizuje bezpłatne warsztaty dla pracowników instytucji, które dotyczą między innymi zasad edytowania Wikipedii oraz zamieszczania zdjęć oraz innych plików multimedialnych w zbiorach Wikimedia Commons. Zainteresowane instytucje — a także wszystkich zainteresowanych projektem śląskim — zapraszamy do kontaktu pod adresem kultura@wikimedia.pl.

1 komentarz na temat “Polska Wikipedia wzbogaci się o artykuły i zdjęcia prezentujące dziedzictwo województwa śląskiego!”

  1. Pingback: Do naszych Darczyńców – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum