Wikimedia Polska

21 października 2018

Wikimedia CEE Meeting 2018. Podsumowanie

Stowarzyszenie /Światowe Wikimedia / Agnieszka Marszał

Przedstawiciele Stowarzyszenia Wikimedia Polska wzięli udział w dorocznej konferencji wikimedian z regionu Europy środkowej i wschodniej. W tym roku spotkaliśmy się we Lwowie na Ukrainie w dniach 13-15 października.

Głównym celem spotkania było promowanie, wspieranie i rozwijanie współpracy transgranicznej między różnymi organizacjami krajowymi Wikimedia, organizacjami tematycznymi, grupami użytkowników, projektami i innymi społecznościami w tym regionie. Gromadzenie ludzi z tego samego regionu i angażowanie ich w rzeczywiste dyskusje, warsztaty i wydarzenia społeczne wzmacnia i rozwija ich zdolności, zaangażowanie, buduje ugruntowaną regionalną sieć lokalnych oddziałów Wikimedia i partnerów zewnętrznych, z szerszym zaangażowaniem publicznym.

Wśród zgromadzonych wikimedian nie zabrakło również polskich przedstawicieli. Do konferencyjnego programu stypendialnego zarząd wskazał Włodzimierza Lewoniewskiego i Tomasza Bladyńca.

Włodzimierz Lewoniewski prowadzi badania dotyczące jakości informacji w różnych wersjach językowych Wikipedii. Jednym z głównych celów tych badań jest opracowanie metod do automatycznego wzbogacania mniej rozwiniętych wersji językowych Wikipedii na podstawie analizy jakości informacji.

Natomiast Tomasz Bladyniec specjalizuje się  w tematyce Europy Wschodniej, szczególnie Białorusi i Ukrainy – zarówno w działalności w ramach Wikimediów, jak i w pracy społeczno-politycznej poza nimi. Wielokrotnie pracował z wikimedianami z tych krajów. Podczas konferencji we Lwowie poruszył temat jak społeczności wikimedian powinny postępować w obliczu narastającej fali autorytaryzmu.

W konferencji wzięli udział również członkowie Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska – Michał Buczyński, Piotr Gackowski, Paweł Marynowski i Wojciech Pędzich oraz pracownica Natalia Szafran-Kozakowska. W czasie trzech dni również członkowie Zarządu przedstawili swoje propozycje programowe: Michał przy pomocy Natalii poprowadził warsztat poświęcony corocznemu konkursowi regionalnemu CEE Spring i podsumowaniu jego czwartej edycji, zaś Piotr przedstawił zgromadzonej publiczności polskie projekty siostrzane, związane z nimi inicjatywy oraz wyzwania. Dodatkowo Wojciech i ponownie Michał, w zastępstwie nieobecnego prof. dr. hab. Dariusza Jemielniaka, zaprezentowali punkty poświęcone Wikipedii i poświęconym jej badaniom, a także strategii i organizacjom opartym na misji.

width=800
Autor: Pinky sl, CC BY-SA 4.0

Pomysł realizowania CEE powstał podczas nieformalnego spotkania w 2011 r. na Wikimanii w Hajfie. Poprzednie edycje spotkań odbyły się: w 2012 w Belgradzie w Serbii, w 2013 w Modrej na Słowacji, w 2014 w Kijowie na Ukrainie, w 2015 w Voore w Estonii, w 2016 w Dilijan w Armenii i w 2017 w Warszawie w Polsce.

width=800
autor: VikaIvankiv (WMUA), CC BY-SA 4.0

 

1 komentarz na temat “Wikimedia CEE Meeting 2018. Podsumowanie”

  1. Pingback: Do naszych Darczyńców – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum