Wikimedia Polska

26 września 2018

26 września polskojęzyczna Wikipedia obchodzi swoje 17. urodziny!

Wikipedia / Agnieszka Marszał

Polskojęzyczna edycja Wikipedii powstała 26 września 2001 roku. Założona została przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Początkowo jako Wolna Encyklopedia Sieciowa zaistniała w internecie około 8 miesięcy po pierwszej, anglojęzycznej wersji Wikipedii. Pierwszy artykuł poświęcony był regule Titiusa-Bodego.

Obecnie Wikipedia należy do 10 najczęściej odwiedzanych witryn w Polsce, a miesięcznie liczba jej czytelników przekracza 10 milionów.

Wikipedia to największy projekt edukacyjny, który nie powstałby bez udziału i zaangażowania setek wolontariuszy. To właśnie dzięki ich pracy, bezinteresownej chęci dzielenia się wiedzą możemy dziś w dowolnym momencie, zupełnie za darmo korzystać z zasobów największej wolnej encyklopedii.

Sprawdźcie co do powiedzenia o Wikipedii mają sami wikipedyści!

Od prawie samych początków polskiej wersji Wikipedii, a dokładnie od października 2001 roku działa wikipedysta o pseudonimie Polimerek:  Wikipedia to dla mnie projekt na miarę Wielkiej Francuskiej Encyklopedii, która niegdyś zainicjowała cały łańcuch przemian społecznych i cywilizacyjnych. Wikipedia z jednej strony jest forpocztą zmian w sposobie tworzenia i dystrybucji wiedzy – przejściem od wiedzy elitarnej tworzonej przez nielicznych dla nielicznych, do wiedzy dostępnej w każdej chwili dla każdego i współtworzonej przez wszystkich. Z drugiej pokazała też, że odpowiednio zorganizowane działania społeczne mogą w ludziach uruchomić ogromne pokłady altruizmu i zdolności do spontanicznej samoorganizacji wokół wspólnego dobra, funkcjonujące bez centralnego dowodzenia i kontrolowania, dając w efekcie strukturę, która działa o wiele wydajniej niż oparte na tradycyjnych, etatowo-korporacyjnych metodach organizacji pracy. Gdy dołączałem do Wikipedii – jako 7. zerejestrowany edytor – zachęcony wpisami założyciela polskiej Wikipedii na forum usenetowym pl.sci.chemia – traktowałem to jako rodzaj eksperymentalnej zabawy – nie podejrzewając zupełnie do jakich rozmiarów to się rozwinie. W tej chwili trudno jest sobie wyobrazić świat bez Wikipedii. ..

Przeraża trochę to, że stała się ona dla wielu wyrocznią. Praktycznie na każdej konferencji naukowej natykam się na – niestety często przytaczane bez podania źródła – definicje, wykresy, zdjęcia – które niegdyś napisałem czy załadowałem do Wikipiedii. Czasem żałuję, że coś kiedyś zdefiniowałem tak a nie inaczej, bo dzisiaj bym to zrobił lepiej – staranniej i z większą odpowiedzialnością. Ale z drugiej strony nie ma większej frajdy, gdy ten czy inny luminarz wiedzy z dziedziny, którą się zajmuje mówi moimi słowami, nawet o tym nie wiedząc…

Edytowanie Wikipedii to pasja, która łączy wszystkich wikipedystów, ale też droga do rozwoju, również zawodowego – mówi wikipedystka z 12-letnim stażem, Gytha: Moja działalność w Wikipedii zaczęła się dość banalnie – zauważyłam błąd czy niedopowiedzenie i stwierdziłam, że trzeba to poprawić. Z Wikipedii jako szybkiego źródła informacji korzystałam już oczywiście wcześniej, wiedziałam, że jest współtworzona przez internautów i że każdy może dołączyć, jednak jakoś nie miałam bodźca… Ale jak już zaczęłam, to wsiąkłam na dobre! Dlaczego? Bo edytowanie jest fajne!

Raz, że możesz się zrealizować, pisać o tym, co się widziało, czytało, o czym się wie, czym się interesuje – i potem przeczytają to tysiące ludzi! Dwa, że w Wikipedii działają naprawdę fajni ludzie – z dużą wiedzą, interesujący, zaangażowani. Trzy – aktywność w Wikipedii może stać się wstępem do innych działań. W moim przypadku było to bardzo inspirujące zaangażowanie we współpracę z muzeami. Edytowanie Wikipedii wiele potrafi nauczyć: pracy ze źródłami i krytycznego do nich podejścia, pisania tekstów, pewnej dyscypliny w działaniu. To umiejętności, które można potem wykorzystać w życiu zawodowym.

Niektórzy zaczęli edytować Wikipedię z zupełnie odmiennych przyczyn niż te, dla których w niej zostali:

Wikipedia jest dla mnie wielką przygodą, której początkowo nic nie zapowiadało. Jesienią 2005 szukałem sposobu, jak w miarę bezboleśnie wkuć materiał do egzaminu z niezbyt lubianego przeze mnie przedmiotu na studiach, jakim była teoria stosunków międzynarodowych. Wiedziałem już,że jest taka encyklopedia, więc zarejestrowałem się, wymyślając na poczekaniu jakiś nick, i zacząłem tworzyć krótkie artykuły o pojęciach, które musiałem opanować na egzamin. Trzynaście lat i łącznie ponad 400 tysięcy edycji w różnych projektach Wikimediów później…wciąż tu jestem, edytuję z radością kilka razy w tygodniu. Oprócz tylu lat frajdy i pobudzającej mózg rozrywki, Wikipedia czy szerzej Wikimedia dały mi mnóstwo znajomości, z których niektóre stały się bardzo bliskie i ważne dla mnie mówi wikipedysta o pseudonimie Powerek38.

 Wikipedyści to ludzie w różnym wieku, wykonujący różne zawody, o wielu pasjach i zainteresowaniach.

Edytuję od 2005 roku. Trafiłem tu przez przypadek – poszukując jakiejś informacji, pierwszym wynikiem w wyszukiwarce był artykuł w Wikipedii. Zaciekawiony możliwością edytowania artykułów, początkowo działałem jako anonim, później postanowiłem założyć konto i w krótkim czasie popadłem w wikipedioholizm. Przez pierwsze lata obszarem moich zainteresowań były artykuły geograficzne, następnie zająłem się zaniedbanymi wtenczas sportami zimowymi. I choć wciąż w tej kategorii jest wiele do zrobienia, to odczuwam wielką satysfakcję, że w kilka lat udało mi się doprowadzić kilkadziesiąt haseł do wyróżnionego statusu. Cieszę się, że artykuły, które stworzyłem lub współtworzyłem, będą już zawsze służyły czytelnikom. Są one trwalsze niż murowany pomnik – to coś, co pozostanie po nas na zawszemówi wikipedysta Szoltys.

Z kolei przygoda wikipedystki Maire z wikimediami rozpoczęła się od zupełnego przypadku: Zaczęłam od przypadkowego kliknięcia, które przeniosło mnie na stronę angielskiej wersji Wikisłownika, gdy szukałam znaczenia jakiegoś słowa, zupełnie już nie pamiętam jakiego. Potem okazało się, że oprócz słownika jest jeszcze encyklopedia, i to taka, w której można dopisać coś samemu, na przykład brakującą informację o niewielkim białym kwiatku. Po paru dniach – ku mojemu zdziwieniu – nadal ten dopisek można było przeczytać i jeszcze ktoś mi za niego podziękował. Potem odkryłam, że angielska Wikipedia ma całkiem sporo sióstr, między innymi polską, i że w wersji polskiej też brakuje tego i owego. A że akurat czytałam o wyprawach kosmicznych, więc dodałam swoje tłumaczenie biogramu amerykańskiej astronautki. I tak już mi zostało: raz poprawię literówkę, raz dorzucę hasło – już od ponad 13 lat. Dlaczego właściwie? Bo to jeden z najprzyjemniejszych i najpożyteczniejszych sposobów spędzania czasu, jaki znam.

Wikipedia wciąż rośnie – dokładnie na 10 dni przed jej urodzinami przekroczony został próg 1 300 000 artykułów. Wikipedyści dbają nie tylko o jej rozwój ilościowy, ale również merytoryczny i jakościowy, co udowadnia wzrost liczby artykułów tzw. medalowych.

Swoją wiedzą i pasją dzielić się może każdy – zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w tworzeniu największej wolnej internetowej encyklopedii!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum