Wikimedia Polska

19 września 2018

Fotospacery po łódzkich zabytkach

Wikimedia Commons /Współpraca z instytucjami / Agnieszka Marszał

Zrób zdjęcia skarbów łódzkiej architektury i udostępnij je w Wikipedii!

W ramach wrześniowych Europejskich Dni Dziedzictwa serdecznie zapraszamy do fotografowania łódzkich zabytków i ich wyjątkowych detali architektonicznych wspólnie z Łódzkim Detalem oraz do udostępniania wykonanych zdjęć w Wikipedii. Fotospacery po wyjątkowych zabytkach odbędą się w najbliższą środę,  czwartek i sobotę.

To okazja zarówno dla profesjonalnych fotografików, jak i zapalonych amatorów. Będzie można odwiedzić z aparatem miejsca na co dzień trudno dostępne dla obiektywów. Fabrykanckie wnętrza, wysoki kunszt architektury, przepych detali i historia spleciona z dziejami Łodzi  – wszystko to ze świetnym przewodnikiem i we wspaniałej atmosferze. Zwiedzanie jest bezpłatne, trzeba się jedynie zapisać na wybrane wydarzenie.

Wykonane podczas spaceru zdjęcia wspólnymi siłami załadujemy na Wikimedia Commons. W czwartek, 27 września zapraszamy na bezpłatny warsztat, podczas którego każdy uczestnik będzie miał okazję poznać Wikimedia Commons – otwartą cyfrową bibliotekę multimediów, które są wykorzystywane do ilustrowania Wikipedii. Pokażemy Wam jak opisać i załadować wykonane przez Was zdjęcia do Wikimedia Commons tak, aby mogły ilustrować artykuły o kamienicach i pałacach w Łodzi. Warsztat “Zilustruj Wikipedię” odbędzie się w godzinach 13.30 – 17.00 w lokalu Poziom Wyżej przy ul Piotrkowskiej 54. Udział jest bezpłatny – prosimy zapisać się wysyłając email z imieniem i nazwiskiem na adres kultura@wikimedia.pl.

Załadowane przez uczestników zdjęcia wezmą udział w trwającym konkursie ‘Wakacje z Wikipedią, który jest objęty patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W konkursie do wygrania są m.in.  vouchery na wybrany sprzęt fotograficzny.

Prosimy uczestników spotkania, aby przyszli z własnymi laptopami oraz wzięli karty pamięci lub mieli przygotowane zdjęcia w folderze.

Spacery poprowadzi Maria Nowakowska, a warsztat  Marta Moraczewska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Terminy fotospacerów i warsztatów:

19 września, środa, godz. 16.00 – zwiedzanie Kamienicy pod Gutenbergiem przy Piotrkowskiej 86.

20 września, czwartek, godz. 16.00 – zwiedzanie budynku Towarzystwa Kredytowego Miejskiego przy ul. Pomorskiej 21

22 września, sobota, godz. 12.00 – zwiedzanie Hali Maszyn w elektrowni EC1.

Warsztat z ładowania zdjęć na Wikimedia Commons –  czwartek, 27 września, godz. 13.30

 

“Łódzki detal” to inicjatywa tworzona od 2014 r. przez Marię Nowakowską – autorkę pierwszego przewodnika po Łodzi szlakami detali architektonicznych, twórczynię jedynego w Polsce Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest i popularyzatorkę lokalnego dziedzictwa architektonicznego oglądanego z perspektywy jego szczegółów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum