Wikimedia Polska

6 września 2018

Wikipedia chce ocalić od zapomnienia bezcenne zbiory utracone w pożarze muzeum w Brazylii

Wikimedia Commons / Agnieszka Marszał

Wikipedia szuka zdjęć 20 000 000 artefaktów, utraconych w pożarze Muzeum Narodowego w Brazylii. Wśród najcenniejszych z nich wymieniana jest czaszka Luzii – kobiety, która zamieszkiwała tereny Brazylii około 12 tysięcy lat temu. Spaleniu uległ także m.in.  cenny zbiór egipskich mumii, kolekcja skamielin dinozaurów, woluminy czy kolekcja sztuki antycznej.

Wikipedia we wpisie na Twitterze zachęciła wszystkich, którzy kiedykolwiek byli w Muzeum i posiadają zdjęcia z tego miejsca, aby dodawać je do zasobów Wikimedia Commons i tym samym zachować jak najwięcej wspomnień o tych bezcennych przedmiotach.

Pożar w Muzeum Narodowym Brazylii doprowadził do niszczycielskiej utraty 200 lat pamięci. W Wikipedii nasza społeczność ciężko pracuje każdego dnia, prowadząc żywą ewidencję naszego wspólnego dziedzictwa. Z tymi wysiłkami prosimy ludzi na całym świecie, aby przyłączyli się do naszej globalnej społeczności i pomogli światu podnieść się po tej zbiorowej tragedii – mówiła w oświadczeniu Katherine Maher, dyrektorka wykonawcza Wikimedia Foundation.

Liczące 200 lat i zawierające ok. 20 000 000 eksponatów Muzeum w Rio de Janeiro zostało zniszczone przez potężny pożar, który wybuchł w niedzielę wieczorem czasu lokalnego po zamknięciu obiektu. Według wstępnych szacunków zniszczeniu uległo 90% z około 20 000 000 bezcennych eksponatów.

Ta smutna wiadomość zarazem przypomina o sensie działań digitalizacyjnych podejmowanych przez muzea i inne instytucje kultury na całym świecie. Zbiory polskich instytucji również są digitalizowane, a później – dzięki między innymi Wikipedii i Wikimedia Commons – udostępniane nieodpłatnie odbiorcom z całego świata. W Polsce cyfrowe wersje dzieł i zabytków kultury udostępniane są przez różnorodne instytucje – są to skany dokumentów, starych zdjęć i map, malarstwa i rysunku, ale także fotografie trójwymiarowych przedmiotów, mebli, nagrań wideo i innych.

Dzięki otwartej bibliotece multimediów, jaką jest Wikimedia Commons, wszyscy mamy łatwy dostęp do zbiorów, które pracowicie opisali i skatalogowali pracownicy muzeów. Tym bardziej więc gorąco popieramy inicjatywę Muzeum Narodowego w Brazylii i Wikimedia Foundation – globalna społeczność może odbudować część kolekcji przynajmniej w formie cyfrowej – byłoby to o wiele trudniejsze bez Wikipedii i Wikimedia Commons.

Was również zachęcamy do budowania multimedialnej biblioteki.

2 komentarze na temat “Wikipedia chce ocalić od zapomnienia bezcenne zbiory utracone w pożarze muzeum w Brazylii”

  1. Pingback: Wikimedia Commons ma już ponad 50 000 000 multimediów! – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

  2. Pingback: Promowanie domeny publicznej i digitalizacja – list do ministra Glińskiego – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum