Wikimedia Polska

27 sierpnia 2018

Maratony redakcyjne dla Wikipedii: Eurostorie – Europejskie Historie

Projekty Wikimedia /Współpraca z instytucjami / Agnieszka Marszał

Zostań redaktorem Wikipedii! Naucz się jak tworzyć i redagować teksty, poznaj zasady rządzące internetową encyklopedią i napisz własne hasło. Zapraszamy na warsztat i maraton edytowania w Instytucie Goethego w Warszawie.

Terminy:

20.09.2018, g. 14.00–17.00: pré-edit-a-thon

17.11.2018, g. 11.00–16.30: edit-a-thon

Goethe-Institut w Warszawie, ul. Chmielna 13 A

O projekcie:

Cukier w kostce, spółdzielnie, pocztówki. Te i inne wynalazki i osiągnięcia pochodzą z europejskiej wymiany. Na przykład szwajcarsko- austriacki dyrektor Cukrowni na Morawach wynalazł kostkę cukru i opatentował ją w 1843 roku, około trzydzieści lat przed tym, jak Francuz wymyślił pierwszą maszynę do produkcji tych kostek. Takich przykładów jest więcej.

Pod tytułem Heirloom Goethe-Institut zbiera europejskie dobra kultury: mogą to być specjalności, tradycje, zjawiska, gatunki muzyczne lub style architektoniczne – pod warunkiem, że są one powiązane z co najmniej trzema krajami europejskimi. Ilustruje to wspólne regionalne dziedzictwo Europejczyków – kultury naszych narodów mają wspólne korzenie, źródła wspólnego dziedzictwa powstały w procesie wzajemnej wymiany.

W ramach projektu „Eurostorie – europejskie historie” zapraszamy na dwie sesje redakcyjne dla redaktorów Wikipedii i wspólne pisanie wikipediowych haseł poświęconych europejskim wynalazkom, wspólnym tradycjom i wierzeniom – od miśnieńskiej porcelany i piwa z Pilzna, przez ideę spółdzielni czy urlopów w uzdrowiskach, po legendy o Liczyrzepie i bajki Andersena.

width=225Adam Jones, Ph.D, CC BY-SA 3.0

width=236

 Märchenbuch – niemieckojęzyczna książka z bajkami 1919 rok, autor: William Creswell from Seattle, Washington, USA, cc-by-2.0

 

Internetowy projekt „Eurostorie“ to wkład Goethe-Institut w obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Kolekcję wspólnych ponadnarodowych elementów kultury – tradycji, zjawisk, przedmiotów – zebrały europejskie Instytuty Goethego i przedstawiły je w formie artykułów, zdjęć i filmów na stronie: https://www.goethe.de/prj/erb/de/erb.html.

width=159

Pomnik kostki cukru w Czechach, original file: Vít Luštinec, upload by Frydolin; this derivative file (slightly rotatet and cropped): Tsui, CC-BY-3.0

O warsztatach:

Podczas pierwszego, trzygodzinnego spotkania w siedzibie Goethe Institut wszyscy uczestnicy warsztatu poznają najciekawsze obiekty z projektu reprezentujące bogactwo wspólnej kultury oraz będą mieli okazję wykonać pierwsze kroki  w współtworzeniu  największej globalnej encyklopedii, którą każdy może redagować! Organizatorzy zapewniają przyjazną i inspirującą atmosferę, książki i inne materiały drukowane na miejscu, ciekawe prezentacje i dobrą kawę.

Prosimy przyjść z własnym laptopem.

Po warsztacie zadaniem każdego uczestnika będzie rozwinięcie jednego, wybranego artykułu do czasu drugiego, finałowego spotkania. Pracować będzie można online za pośrednictwem specjalnej strony w Wikipedii.Artykuły będzie można pisać, rozbudowywać w językach polskim, angielskim lub niemieckim.

Finałem będzie edit-a-thon – wielogodzinny maraton redakcyjny, podczas którego uczestnicy wspólnie z doświadczonymi redaktorami Wikipedii stworzą i uzupełnią wiki-artykuły. Uczestnicy skoncentrują się na opracowaniu tematów przedstawionych w projekcie „Eurostorie“.

Terminy warsztatów:

Pré-edit-a-thon (20.09.2018) – ogólne wprowadzenie do zasad pisania i redagowania artykułów dla Wikipedii (szczególnie ważne dla początkujących wikipedystów, utworzone zostaną nowe konta redaktorów)

Edit-a-thon (17.11.2018) – praca nad tekstami na temat europejskich dóbr kultury w kontekście projektu “Eurostorie – europejskie historie”

W sesji redakcyjnej edit-a-thon może wziąć udział 20 osób. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Spotkania odbędą się w języku polskim. Sesji edit-a-thon w listopadzie będzie towarzyszyła ekipa filmowa, która przygotowuje materiał wideo do projektu.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 15.09.2018 na adres mailowy:  bibliothek-warschau@goethe.de

Prosimy o informację, czy zamierzają Państwo uczestniczyć w obu spotkaniach, czy tylko w jednym. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisanym uczestnikom prześlemy potwierdzenie. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a osoby, które napiszą artykuły, otrzymają zaświadczenie o udziale w projekcie.

Spotkania poprowadzą Marta Moraczewska i Celina Strzelecka ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

 

 

1 komentarz na temat “Maratony redakcyjne dla Wikipedii: Eurostorie – Europejskie Historie”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum