Wikimedia Polska

10 sierpnia 2018

Współpraca z Goethe-Institut - \"Dzielenie się dziedzictwem: tam gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością\"

Projekty Stowarzyszenia /Wikimedia Commons /Wikipedia /Współpraca z instytucjami / Agnieszka Marszał

Kolejna współpraca Stowarzyszenia Wikimedia Polska z instytucją kultury.

Tym razem wspólnie z warszawskim Goethe-Institut wirtualna encyklopedia w języku polskim, angielskim i niemieckim uzupełniona zostanie o hasła na temat obiektów, miejsc i zagadnień, które ilustrują wspólne europejskie dziedzictwo kultury.

Celem projektu jest prezentacja informacji i historii o wspólnych europejskich korzeniach, a także o tym jak wiele europejskich elementów można znaleźć w dziedzictwie kulturowym takich krajów jak Estonia, Portugalia i Serbia. Hasłem przewodnim projektu jest Dzielenie się dziedzictwem: tam gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością.

To także zwiększenie świadomości o naszym bogatym europejskim dziedzictwie oraz inspiracja do zachowania i pielęgnowania tych wartości.

Warto odkrywać wspólnie korzenie, zobaczyć otoczenie zupełnie nowym spojrzeniem i opowiedzieć sobie nawzajem nasze historie !

Propozycje haseł i artykułów do uzupełnia w ramach projektu.

W ramach współpracy Goethe-Institute oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska  planują zorganizować Edit-a-thons – jednodniowe lub dwudniowe spotkania, podczas których uczestnicy będą mogli edytować artykuły w Wikipedii i poszukiwać źródeł informacji dotyczących dziedzictwa kulturowego Europy. Spotkania będą odbywać się w wielu europejskich miastach takich jak m.in. Ateny, Belgrad, Paryż, Bruksela, Lyon, Mediolan, Praga, Sofia oraz Warszawa. Potrzebna do tego literatura naukowa zostanie udostępniona przez bibliotekę Goethe-Institut.

Wydarzenie główne – maraton edytowania haseł Wikipedii pod hasłem Erbstuecke odbędzie się w listopadzie 2018!

Goethe-Institut w Warszawie to oddział działającego na całym świecie Goethe-Institut – instytutu kultury Republiki Federalnej Niemiec. Polska placówka została utworzona w 1990 roku. Jej zadaniem jest promocja języka niemieckiego, a także wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Współpraca w ramach projektów GLAM z Goethe-Institut została początkowo nawiązana za pośrednictwem Wikimedia Deutschland, która wraz z niemiecką placówką Goethe-Institut oraz Niemieckim Komitetem Dziedzictwa Kulturowego (Deutsches Nationalkomitee für Denkmalschutz, DNK) realizuje projekt Erbstuecke. Działania te zostały podjęte w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (European Year of Cultural Heritage 2018).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum