Wikimedia Polska

24 lipca 2018

Borys Kozielski zakończył wyprawę po polskim wybrzeżu. Wikimedia Commons bogatsza o materiały multimedialne.

Projekty Stowarzyszenia /Wikimedia Commons /Wikipedia / Agnieszka Marszał

14 dni i 2376 przejechanych kilometrów. Wyprawa po polskim wybrzeżu  – wikipedysty i podkastera  Borysa Kozielskiego  – dobiegła końca. Cel został osiągnięty. Udało się odwiedzić 20 latarni morskich i nagrać 27 podkastów, co daje aż 7 godzin audycji !

Borys Kozielski wyruszył w podróż po bałtyckim wybrzeżu, aby wysłuchać historii i ciekawostek na temat polskich latarń. Spotykał się z kierownikami, kustoszami i miłośnikami tych nadmorskich obiektów. Wszystko po to, aby uzupełnić i wzbogacić hasła w Wikipedii o materiały foto, audio i wideo.

Efektem końcowym naszej podróży jest 27 podkastów na temat latarni morskich i naszej wyprawy. Spośród nich, aż 24 audycje zostały umieszczone w hasłach Wikipedii. Również w opracowaniu są filmiki dla każdej latarni i zdjęcia.  Dzięki współpracy z podmiotami zarządzającymi latarniami prezentują ujęcia, które do tej pory nie były możliwe do wykonania. Dodatkowym efektem wyprawy jest zaangażowanie w tworzenie, aktualizację i poprawę stron Wikipedii pasjonatów latarni morskich – mówi Borys Kozielski.

Nagrania zostały załadowane do Wikimedia Commons i objęte wolnymi licencjami, co oznacza, że  mogą być nieodpłatnie wykorzystywane do celów np. promocji turystyki polskiego wybrzeża.

https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Borys_Kozielski/Latarnie_morskie_w_Polsce

Wkrótce do nagrań dołączą materiały fotograficzne oraz wideo, pokazujące architekturę i aktualny stan polskich latarni.

Borysowi Kozielskiemu na poszczególnych etapach podróży towarzyszyli: Apoloniusz Łysejko pasjonat morskich latarni, członek Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz fotograf Tomasz Lerczak.

Ekipie udało się dotrzeć do obiektów w miejscowościach: Krynica Morska, Hel, Oksywie, Góra Szwedów, Jastarnia, Rozewie, Ustka, Gdańsk Nowy Port, Gdańsk Port Północny, Czołpino, Kołobrzeg, Stilo, Darłowo, Niechorze, Kikut, Świnoujście, Jastarnia Bór, Jarosławiec.

Projekt jest częścią większego pomysłu pod nazwą Podkasty dla Wikipedii, którego celem jest wzbogacenie Wikipedii o materiały multimedialne.

Warto posłuchać !

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum