Wikimedia Polska

4 lipca 2018

Polskojęzyczna Wikipedia wyłączona na znak protestu przeciwko dyskutowanym w Parlamencie Europejskim zmianom w prawie autorskim

Światowe Wikimedia /Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

4 lipca o godz. 15:00 społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się na zaciemnienie całości współtworzonej przez wolontariuszy wirtualnej encyklopedii na 24 godziny. W tym czasie będzie ona niedostępna zarówno dla czytelników, jak i edytorów. Decyzja ta jest wyrazem protestu wolontariuszy i wolontariuszek tworzących sieciową encyklopedię przeciwko dyskutowanym w Parlamencie Europejskim propozycjom zmian w prawie autorskim.

Europarlamentarzyści w głosowaniu 5 lipca mają zdecydować, czy zaproponowany tekst dyrektywy procedować na posiedzeniu plenarnym, czy pozostawić do decyzji komisji JURI. Zdaniem wikipedystów proponowane zmiany w dyrektywie prawnoautorskiej stanowią zagrożenie dla otwartości Internetu i możliwości swobodnego dzielenia się wiedzą w Sieci. Dlatego stoimy na stanowisku, że właściwe będzie procedowanie przedmiotowej dyrektywy plenarnie, co umożliwi podjęcie dyskusji, naniesienie poprawek i uchwalenie dobrego prawa.

Sednem działania projektów Wikimedia, z naszym okrętem flagowym, Wikipedią, na czele, jest otwarte dzielenie się wiedzą. Wierzymy w świat, w którym każda osoba ma nieskrępowany dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. Proponowane zmiany w europejskiej dyrektywie prawnoautorskiej są sprzeczne z misją świata Wikimediów i bezpośrednio godzą w wolność ekspresji w Sieci – mówi Wojciech Pędzich, wikipedysta i członek zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Protest dotyczy artykułów 11 i 13, które zdaniem twórców Wikipedii znacznie utrudnią działanie sieciowej encyklopedii. Wikimedia Foundation, organizacja non-profit stojąca za Wikipedią, w poście autorstwa Eileen B. Hershenov przestrzega, że wprowadzenie dyrektywy w jej aktualnym kształcie znacznie zawęzi ilość swobodnie dostępnych w Internecie treści, a spodziewane koszty wprowadzenia mechanizmów filtrowania treści spowodują zamknięcie mniejszych dostawców treści, których nie będzie stać na zaimplementowanie wymuszonych przez dyrektywę mechanizmów.

Polskojęzyczna Wikipedia nie jest jedyną wersją językową, która zdecydowała się na protest poprzez zaciemnienie – w podobny sposób swój sprzeciw wyrażają już Wikipedie włosko-, hiszpańsko- i estońskojęzyczna, a wiele innych wersji językowych zamieściło bannery wzywające do sprzeciwu wobec procedowanego projektu dyrektywy. Stanowiska krytykujące ten projekt wydały też organizacje wspierające Wikipedię – Wikimedia Foundation oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Apelują one do europosłów o odrzucenie dyrektywy w nadchodzącym głosowaniu i o otwarcie prac nad takim brzmieniem kontrowersyjnych przepisów, które pozwoli na rozwój wolności i otwartej współpracy online.

2 komentarze na temat “Polskojęzyczna Wikipedia wyłączona na znak protestu przeciwko dyskutowanym w Parlamencie Europejskim zmianom w prawie autorskim”

  1. „społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się” – uważam się za członka społeczności polskiej Wikipedii. Nie decydowałem i nikt się mnie o zdanie nie pytał. Dla mnie to zwykła dyktatura.

  2. Pingback: 2018 rok w Wikimediach – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum