Wikimedia Polska

24 czerwca 2018

Wyruszają w podróż po bałtyckim wybrzeżu, aby zebrać informacje i ciekawostki o polskich latarniach morskich

Wikipedia / Agnieszka Marszał

17 latarń morskich w 21 dni. Wikipedysta i podkaster  Borys Kozielski wraz z fotografem Tomaszem Lerczakiem oraz Apoloniuszem Łysejko wyruszą w podróż po bałtyckim wybrzeżu, aby wysłuchać historii i ciekawostek na temat polskich latarń. Podczas podróży przygotują na ich temat materiały audio i video, które trafią do zasobów Wikipedii, wolnej encyklopedii internetowej.

Obecnie na polskim wybrzeżu działa 15 latarń morskich oraz 2 latarnie utrzymywane przez polskie stacje polarne. To niezwykłe budynki o interesującej architekturze i fascynującej historii. I choć każda z nich ma swoje hasło w Wikipedii, to wciąż wiele ich tajemnic nie jest opisanych w internetowej encyklopedii. Jak wygląda codzienne funkcjonowanie latarni? Kim są ludzie, którzy sprawują nad nią opiekę? Jakie zagadki kryją zakamarki budynków i historia obiektów? Nie wszystkie te informacje dotarły do haseł Wikipedii. Nie zawsze też artykuły w niej uzupełnione są multimediami, które pozwalają na dokładne zapoznanie się z aktualnym stanem budynku. Braki te są szczególnie ważne ze względu na popularność, jaką hasła o polskich latarniach cieszą się wśród czytelników Wikipedii – tylko w maju tego roku czytane były ponad 13 000 razy!

Dlatego wraz z Tomaszem Lerczakiem oraz Apoloniuszem Łysejko, Borys Kozielski wyrusza w 21-dniową  podróż po 17 polskich latarniach, aby nagrać rozmowy radiowe z kustoszami, kierownikami i miłośnikami latarń. Nagrania zostaną opracowane na potrzeby podkastów i umieszczone w Wikipedii.  Podczas wizyty w każdej latarni zostanie dodatkowo wykonany film wideo, jeśli warunki pozwolą –  również nocą. Nagrania objęte zostaną – jak wszystkie materiały w Wikipedii – wolnymi licencjami, co oznacza, że będą mogły być bezpłatnie wykorzystywane również poza Wikipedią, np. w celach edukacyjnych czy dla promocji turystyki polskiego wybrzeża. Filmy natomiast trafią do artykułów o polskich latarniach we wszystkich wersjach językowych Wikipedii.

Grupa dotrze do obiektów w miejscowościach: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Gdańsk Port Północny, Krynica Morska, Gdańsk Nowy Port, Góra Szwedów.

Dołączyć do ekspedycji może każdy i na każdym etapie. Projekt jest częścią większego pomysłu pod nazwą Podkasty dla Wikipedii, którego celem jest wzbogacenie Wikipedii o materiały multimedialne.

Plan podróży:

3 -4 lipca / Gdańsk

4 lipca / Krynica / Gdynia / Rozewie

5 lipca / Rozewie / Jastrzębia Góra / Hel

6 lipca  / Rozewie / Sasin

7 lipca / Stilo

9 – 11 lipca / Darłowo

11 – 13 lipca  / Ustronie Morskie

13 – 14 lipca / Kołobrzeg

14 – 16 lipca / Niechorze

16 – 18 lipca / Międzyzdroje

19 – 20 lipca / Świnoujście

 

Ekipie życzymy owocnej podróży!

3 komentarze na temat “Wyruszają w podróż po bałtyckim wybrzeżu, aby zebrać informacje i ciekawostki o polskich latarniach morskich”

  1. Pingback: LATARNICA » Blog Archive » Jutro ruszają!!!

  2. Pingback: Kierunek wybrzeże. Borys Kozielski rozpoczyna podróż po polskich latarniach morskich – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

  3. Pingback: Borys Kozielski ukończył wyprawę po polskim wybrzeżu. Wikimedia Commons bogatsza o materiały multimedialne. – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum