Wikimedia Polska

14 czerwca 2018

Poznajcie skład nowego Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Stowarzyszenie / Agnieszka Marszał

9 czerwca podczas walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia Wikimedia Polska wybrano skład zarządu, komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego na lata 2018-2020.

Nowym prezesem zarządu został Michał Buczyński. Zastąpi na tym stanowisku Tomasza Ganicza, który zrezygnował z piastowanej przez ponad dekadę funkcji.

Dziękuję członkom SWMPL za okazane zaufanie, a odchodzącym członkom Zarządu, zwłaszcza Tomaszowi Ganiczowi, za ciężką i owocną pracę na rzecz Stowarzyszenia i szerzenia dostępu do Wikimediów. Mam nadzieję na dalszą współpracę w przyszłości – mówi Michał Buczyński.

Tomasz Ganicz był członkiem Stowarzyszenia od samego jego powstania. Początkowo jako jego skarbnik, a od 2018 – jako prezes. W okresie jego wieloletniej pracy z małego, niemal amatorskiego Stowarzyszenia urośliśmy do postaci prężnej organizacji pożytku publicznego. Dziękujemy!

Swoją pracę w zarządzie zakończyli także Jarosław Błaszczak i Tomasz Skibiński. Choć członkami zarządu byli krócej niż Tomasz Ganicz, również oni wiele dali naszej organizacji, szczególnie w zakresie budowania skutecznej komunikacji i programów motywowania i aktywizowania wolontariuszy.

Odchodzących członków zarządu zastąpili: Paweł Marynowski (wiceprezes), Piotr Gackowski (wiceprezes) i Jacek Fink-Finowicki. Swoją kadencję kontynuować będą: Marek Stelmasik (skarbnik), Małgorzata Wilk (wiceprezeska) i Wojciech Pędzich (sekretarz)

width=300
Michał Buczyński, nowy prezes Stowarzyszenia, dziękuje Tomaszowi Ganiczowi za jego wieloletnią pracę.
fot. Daniel Malecki, CC-BY-SA 4.0

Jakie wyzwania stoją przed nowym zarządem i naszą organizacją według nowego prezesa?

Nowy zarząd i ostatni wniosek grantowy do Fundacji Wikimedia są początkiem nowego etapu w życiu Stowarzyszenia. W ciągu 13 lat wspólnym wysiłkiem Wikimedian zbudowaliśmy udaną organizację, dbającą o Wikipedię, projekty siostrzane i wyrównywanie dostępu do wiedzy, kultury i sztuki. W tym celu, na miarę naszych zasobów, rozwinęliśmy wsparcie dla środowiska twórców Wikipedii i projektów siostrzanych, podjęliśmy szereg partnerstw z instytucjami kulturalnymi i oświatowymi, wyszliśmy z programami przyciągającymi nowych twórców. Wolne zasoby stały się bogatsze o tysiące zdjęć polskich zabytków, natury i dzieł sztuki a wolontariusze rozwijają największą encyklopedię świata. W kolejnej kadencji chcemy utrzymać tę pracę, jednocześnie zamierzamy się rozwijać. Początkowo chciałbym skoncentrować się na rozwoju organizacji: tyle lat pracy zasługuje na podsumowanie i samoocenę, celem poprawy nas samych i znalezienia formuły zdrowego wzrostu. Następnie chciałbym przejść do rozwoju Stowarzyszenia i jego działań: Polska jest dużym krajem i jej mieszkańcy wciąż mają wiele potrzeb dotyczących dostępu do kultury i wiedzy, w czym moglibyśmy pomóc. Wierzę, że Wikipedia    i projekty takie jak Wikidane, Wikisłownik czy Commons wciąż są na początku swojej drogi i mamy wiele do powiedzenia. Na szczęście Wikimedia Polska to wielu wspaniałych wolontariuszy i grono oddanych pracowników, pracujących z wspaniałą społecznością Wikimediów i inspirującymi nas partnerami. Warto będzie nas obserwować! – mówi nowy prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Michał Buczyński.

Walne zgromadzenie przyniosło również wybory do innych ciał statutowych. Nie zmieniły one sytuacji w Komisji Rewizyjnej, w której pracę kontyuować będą Juliusz Zieliński, Maciej Król i Karol Głąb.

Natomiast członkami Sądu Koleżeńskiego zostali: Tomasz Ganicz, Julia Maria Koszewska i Maria Drozdek.

2 komentarze na temat “Poznajcie skład nowego Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska”

  1. Pingback: 2018 rok w Wikimediach – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum