Wikimedia Polska

22 maja 2018

Wyróżnienie Sybilla 2017 dla \'Dzielimy się Łodzią\', projektu Muzeum Miasta Łodzi i Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Stowarzyszenie /Wikimedia Commons /Wikipedia /Współpraca z instytucjami / Agnieszka Marszał

Wspólny projekt Stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz Muzeum Miasta Łodzi pt. Digitalizacja i upowszechnienie fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi #dzielimy się Łodzią otrzymał 21 maja wyróżnienie w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 w kategorii: digitalizacja i nowe technologie.

To już drugie tego typu wyróżnienie dla współpracy Wikipedii z instytucjami kultury. Rok temu otrzymało je Muzeum Narodowe za projekt „Faras w Wikipedii” zrealizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska.

Dzięki współpracy z Muzeum Miasta Łodzi (o której pisaliśmy wcześniej na tym blogu) Wikipedia wzbogaciła się o artykuły i materiały mutlimedialne związane z architekturą i mieszkańcami dawnej Łodzi, a także z samym Muzeum. Wszystkie udostępnione fotografie – blisko 900 plików cyfrowych – pochodzą z kolekcji instytucji i są dostępne bezpłatnie dla użytkowników Internetu na całym świecie.  Wśród nich znajdziemy zdjęcia historyczne, fotografie portretowe, studyjne i karty pocztowe z końca XIX i początków XX wieku. Ich autorami są często najwybitniejsi łódzcy fotografowie epoki, m.in. Ignacy Płażewski, Eliasz Stumann czy Bronisław Wilkoszewski.

width=617
Pracownice łódzkiech zakładów włókienniczych, lata 60., fot. Ignacy Płażewski, Muzeum Miasta Łodzi. Zdjęcie ilustruje m.in. artykuły Łódź oraz Textile industry

Pliki z kolekcji MMŁ ilustrują już 15 wersji językowych Wikipedii i zostały umieszczone w ponad 130 hasłach, wyświetlanych przez użytkowników Internetu ponad 200 tysięcy razy w miesiącu.

Zdjęcia można dalej wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, ale również pobierać i używać w pełni zgodnie z prawem i bezpłatnie w dowolnym celu – na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych czy kolażach. Udostępnione w Commons fotografie zostały kilkakrotnie opublikowane na lokalnych stronach internetowych codziennych gazet; były szeroko omawiane i udostępniane w mediach społecznościowych jako dokumenty przedstawiające miasto i Łodzian w ubiegłych dekadach.

W ramach projektu dla dorosłych przeprowadzono krótkie wykłady o wykorzystywaniu wolnych licencji i obiektów z Wikimedia Commons, a dla dzieci i młodzieży – warsztaty remiksowania udostępnionych fotografii, tworzenia kolaży i sitodruków na ich podstawie.

width=617

width=616
Prace plastyczne z wykorzystaniem fotografii dawnej Łodzi udostępnionych w Wikimedia Commons

Z Muzeum Miasta Łodzi współpracowała Maria Drozdek, wikipedystka rezydentka, która koordynowała grupę wolontariuszy  koordynowała grupę wolontariuszy – dzięki temu uzupełniono w Wikipedii szereg artykułów związanych z zabytkami Łodzi, a jeszcze więcej istniejących już haseł zilustrowano zdjęciami z kolekcji Muzeum. Ilustracje z kolekcji muzeum wykorzystano w hasłach takich jak Biała Fabryka Geyera, Park Helenów, Kamienica pod Gutenbergiem, Kościół św. Teresy w Łodzi, a także m.in. w hasłach: trzepak, Ikarus 620, Ruch (przedsiębiorstwo) i wielu innych.

Projekt jest odpowiedzią na potrzebę digitalizacji, popularyzacji i udostępniania zbiorów muzealnych szerokiemu gronu odbiorców.

Warto dodać, że materiały multimedialne pozyskiwane przez Stowarzyszenie Wikimedia od polskich  instytucji kultury są w Wikipedii wyświetlane nawet 17 000 000 razy każdego miesiąca. W 2018 roku Wikipedię ma wzbogacić ponad 10 000 takich plików.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum