Wikimedia Polska

30 marca 2018

Poznajcie Celinę Strzelecką, specjalistkę ds. współpracy z instytucjami w naszym Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie /Współpraca z instytucjami / Natalia Szafran-Kozakowska

Do zespołu pracowników Stowarzyszenia Wikimedia Polska dołączyła Celina Strzelecka – antropolożka, etnolożka, związana z projektami #Etnowiki. Celina będzie częścią zespołu GLAM zajmującego się nawiązywaniem i utrzymywaniem współpracy Wikipedii i jej projektów siostrzanych z instytucjami kultury (muzeami, archiwami, bibliotekami i galeriami).

Jako wolontariuszka Celina związana jest ze światem Wikimediów już od 2015 r. Uczestniczyła w naszych projektach etnograficznych (Rok obrzędowy z Wikipedią, Etnografia Karpat) oraz w projekcie Wiki Camp Armenia 2017. Jest też zaangażowana w tworzenie haseł etnograficznych i wzbogacanie zasobów fotograficznych Wikimedia Commons.

Teraz swoją wiedzą i doświadczeniem wzbogaci nasz zespół GLAM, zajmujący się nawiązywaniem współpracy pomiędzy Wikipedią, a instytucjami kultury. W ciągu ostatnich lat polskie projekty GLAM przyniosły Wikipedii ponad 21 000 multimedialnych reprodukcji dzieł sztuki, fotografii eksponatów i dokumentów, pozyskanych dzięki  pracy z takimi partnerami jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Państwowe Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Miasta Łodzi. Multimedia te wyświetlane są w Wikipedii ponad 17 milionów razy każdego miesiąca. Nowa specjalistka ds. GLAM pomoże nam rozwijać i nawiązywać kolejne współprace.

Celina prezentuje sposób myślenia o współpracy z instytucjami, który nam jako organizacji jest niezwykle bliski. Rozumie wagę słuchania drugiej strony i takiego budowania współpracy, w której uszanowane i spełnione będą potrzeby obu partnerów. O działaniach prowadzonych z galeriami, muzeami, archiwami i bibliotekami myśli nie w kategoriach jednorazowych projektów, ale długotrwałych dobrych relacji – mówi Jarosław Błaszczak, członek zarządu Stowarzyszenia.

Nasza nowa specjalistka ds. GLAM studiowała etnologię i antropologię kulturową, a także filozofię o specjalizacji komunikacja społeczna na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie jest na czwartym roku Studiów Doktoranckich Nauk o Kulturze. W ramach doktoratu zajmuje się kulturowymi praktykami i neoliberalną narracją wytwarzanymi podczas szkoleń z zarządzania czasem. Jak sama mówi: Skutkiem ubocznym moich badań jest to, że wpływają one pozytywnie na mój stopień zorganizowania.

Prywatnie – jak każdy wikimedianin i wikimedianka – jest osobą różnorodnych pasji. Relaksem jest dla mnie chodzenie po opuszczonych budynkach i ratowanie całkiem dobrych mebli z kontenerów. Przez przypadek zaczęłam również zbierać obrazy wyrzucane na śmietnik, przez co samozwańczo określiłam się kuratorem sztuki z recyclingu – mówi o sobie. Interesuje się także fotografią, którą to pasję chętnie realizuje również ładując zdjęcia do Wikimedia Commons.

Witamy Celinę w naszym zespole i cieszymy się na naszą wspólną pracę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum