Wikimedia Polska

4 stycznia 2018

10 rzeczy, które zrobiliśmy dla Wikipedii w 2017 roku

Stowarzyszenie / Natalia Szafran-Kozakowska

To był dobry rok dla polskiej Wikipedii i jej projektów siostrzanych. Wikipedia przekroczyła liczbę 1 250 000 haseł. W samym 2017 przybyły jej 57 773 nowe artykuły, a więc o ok. 7500 więcej niż rok wcześniej.. Dynamicznie rozwiają się też darmowy słownik internetowy Wikisłownik i biblioteka ebooków Wikiźródła.

Dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska był to z kolei rok intensywnej pracy. Dzięki naszym darczyńcom i wolontariuszom mogliśmy uruchomić lub kontynuować wiele inicjatyw, które wspiereały Wikipedię i spokrewnione z nią projekty oraz pozwalały na szerzenie wolnego dostępu do wiedzy i kultury.  Teraz przyszedł czas na podsumowania!

Zobaczcie przegląd 10 najciekawszych (naszym zdaniem) rzeczy, które udało nam się zrealizować w minionym roku.

  1. Poprzez akcje i konkursy edycyjne zachęcaliśmy wikipedystów do pisania i rozbudowywania haseł na określone tematy. Dzięki tygodniom tematycznym, konkursowi CEE Spring 2017 lub Wikiwyzwaniu, Wikipedia zyskała ponad 4000 nowych lub rozbudowanych haseł, związanych z takimi tematami jak kraje Europy Środkowej i Wschodniej, nauka, religioznawstwo, fizyka, astronomia, starożytność czy sztuki plastyczne.
  2. Współpracowaliśmy z instytucjami kultury, pozyskując wysokiej jakości reprodukcje, fotografie, dokumenty archiwalne i cyfrową dokumentację interesujących zbiorów muzealnych. Dzięki temu czytelnicy Wikipedii mają łatwy i darmowy dostęp do zasobów najciekawszych instytucji z całego kraju. Wśród naszych partnerów są m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Warszawie i Ośrodek KARTA. Dzięki naszym współpracom w 2017 r. do zasobów Wikipedii trafiło ok. 5000 plików multimedialnych.
  3.  W ramach programu mikrograntów udostępnialiśmy książki i inne źródła informacji potrzebne do tworzenia i rozbudowywania haseł oraz wspieraliśmy zdobywanie materiałów faktograficznych i fotograficznych w różnych częściach Polski. W 2017 przyznaliśmy 53 granty. Dzięki nim Wikipedia zyskała 2800 ilustracji oraz ponad 900 nowych lub rozbudowanych haseł.
  4. Współpracowaliśmy z instytucjami edukacyjnymi, pokazując nauczycielom szkolnym i akademickim, że Wikipedia może stać się doskonałym narzędziem edukacyjnym. Szkoliliśmy m.in. etnografów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, germanistów z Uniwersytetu Wrocławskiego, studentów biologii z Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentów Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Łącznie – ponad 130 osób!
  5. Zorganizowaliśmy największe w Europie Środkowej i Wschodniej spotkanie osób tworzących Wikipedię i spokrewnione z nią projekty. Uczestniczyły w niej 104 osoby z 25 krajów. Przez 3 dni brali oni udział w intensywnych warsztatach, wykładach, dyskusjach i nawiązywali nowe współprace i projekty, mające wzbogacić Wikipedię.
  6. Wspieraliśmy działania na rzecz wolnego dostępu do kultury i wiedzy. Współorganizowaliśmy obchody Dnia Domeny publicznej w Muzeum Narodowym w Krakowie, działaliśmy w ramach Koalicji Otwartej Edukacji i szerzyliśmy wiedzę o wolnych licencjach.
  7. Działaliśmy na rzecz poszerzenia grona twórców Wikipedii. Zorganizowaliśmy kilkanaście warsztatów, maratonów edytowania, wykładów i szkoleń z edytowania Wikipedii, przeznaczonych dla uczniów, bibliotekarzy, archiwistów, muzealników, studentów i innych osób zainteresowanych Wikipedią. Łącznie w tego typu szkoleniach uczestniczyło ponad 150 osób.
  8. Wspieraliśmy polską edycję konkursu na najlepsze zdjęcia naukowe dla Wikipedii. Dzięki temu w jej zasobach multimedialnych znajduje się teraz dodatkowe 400 fotografii związanych z nauką. Są to m.in. fotografie sprzętu laboratoryjnego, wypraw terenowych i wykopalisk archeologicznych, obiektów botanicznych i zdjęcia mikroskopowe.
  9. Ułatwialiśmy dostęp do ważnych dzieł literatury polskiej. Ufundowaliśmy nagrania audio utworów Władysława Bełzy oraz poezji Cypriana Kamila Noriwda, wykonane przez profesjonalnych aktorów (w tym Jana Nowickiego). Nagrania te dostępne są dla każdego, zupełnie za darmo. Podobnie jak darmowe są ebooki z biblioteki internetowej Wikiźródła, którą wsparliśmy fundując zeskanowanie na jej potrzeby 11 trudno dostępnych książek na wolnych licencjach.
  10. Zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny Wikiwakacje, gdzięki któremu Wikipedia zyskała ponad 5000 wysokiej jakości fotografii polskich zabytków, dziedzictwa przyrodniczego i dzieł sztuki wystawionych w przestrzeni publicznej.

To tylko część tego, co zrobiliśmy dla wolnej wiedzy i kultury w zeszłym roku. Pamiętajcie, że możecie pomóc nam, przekazując 1% podatku dla Wikipedii i jej rozwoju (KRS 0000244732). Dziękujemy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum