Wikimedia Polska

7 grudnia 2017

Łódź - podaj dalej! Pisz o Łodzi w Wikipedii, wygrywaj nagrody

Wikipedia /Współpraca z instytucjami / Natalia Szafran-Kozakowska

Trwa konkurs na najlepszy artykuł w Wikipedii związany z Łodzią i zasobami Muzeum Miasta Łodzi – Łódź – podaj dalej! Autorzy najlepszych nowych lub rozbudowanych haseł encyklopedycznych o architekturze, kulturze, historii miasta mogą wygrać wejściówki na wystawy, spersonalizowane sitodruki, publikacje i gadżety. 

Dzięki naszej współpracy z Muzeum Miasta Łodzi Wikipedia wzbogaciła się już o ok. 900 plików multimedialnych związanych z Łodzią. Teraz czas, aby te cenne materiały ilustracyjne – portrety Łodzian, zabytków, życia codziennego miasta i jego historii – zaczęły ożywać w artykułach encyklopedycznych. Dlatego zapraszamy Was do współpracy. Pomóżcie nam, poprzez hasła w Wikipedii, opowiedzieć historię Łodzi, biografie jego niezwykłych mieszkańców, losy zabytków i ulic. Napiszcie artykuł w Wikipedii i wygrajcie nagrody ufundowane przez Muzeum i nasze Stowarzyszenie.

Jak wziąć udział w konkursie?

  • napisz, rozbuduj, przetłumacz hasło związane z Łodzią w dowolnej wersji językowej Wikipedii (jeśli to Twoje pierwsze spotkanie z tworzeniem Wikipedii, przejdź najpierw sympatyczny samouczek, który oprowadzi Cię po zasadach pisania haseł)
  • dodaj do niego ilustrację z zasobów podarowanych Wikipedii przez Muzeum Miasta Łodzi (wszystkie znajdziesz na tej stronie)
  • wpisz się na listę uczestników, zamieszczając jednocześnie linki do swoich haseł

Konkurs trwa do 21 grudnia 2017. Ale uwaga, wszystkie zgłoszone artykuły muszą mieć co najmniej 2kB długości (rozmiar każdego hasła sprawdzisz, klikając na zakładkę Historia i autorzy), być oparte na wiarygodnych źródłach (np. książkach, publikacjach prasowych, wiarygodnych stronach internetowych), nie łamać praw autorskich.

Szczegółowy regulamin znajdziecie na tej stronie.

Wikipedia i Muzeum Miasta Łodzi

Konkurs jest częscią wspólnego działania Stowarzyszenia Wikimedia Polska i Muzeum Miasta Łodzi na rzecz spopularyzowania wiedzy o Łodzi, wzbogacenia zasobów Wikipedii z nią związanych oraz upowszechnienia darmowego dostępu do cennych fotografii ze zbiorów Muzeum.

W ramach tej współpracy Muzeum zamieściło w zasobach multimedialnych Wikipedii ok. 900 plików związanych z miastem. Są wśród nich zdjęcia historyczne, fotografie portretowe, studyjne i karty pocztowe z końca XIX i początków XX wieku. Ich autorami są często najwybitniejsi łódzcy fotografowie epoki, m.in. Eliasz Stumann czy Bronisław Wilkoszewski. Muzeum udostępniło Wikipedii także zdjęcia Ignacego Płażewskiego, dokumentującego życie Łodzi w latach 60. i 70. XX wieku. Podarowane przez Muzeum multimedia posłużą do ilustracji haseł, będą też łatwo (i zupełnie za darmo!) dostępne dla użytkowników Internetu z całego świata. W samym listopadzie obejrzano je już w zasobach Wikipedii 150 tysięcy razy!

Oprócz zdjęć, dbamy także o treść. Muzeum włączyło do grona swoich współpracowników wikipedystkę-rezydentkę. Została nią Maria Drozdek, wcześniej współpracująca z Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej zadaniem będzie pomoc pracownikom Muzeum w zakresie digializacji i udostępniania zbiorów dla Wikipedii, organizowanie wydarzeń i warsztatów oraz szkolenie osób, które chciałyby nauczyć się pisania haseł w Wikipedii i zająć się rozwijaniem tematyki łódzkiej w największej encyklopedii świata. Na wszystkie wydarzenia zapraszamy serdecznie, ich terminy znajdziecie na stronie projektu.

1 komentarz na temat “Łódź – podaj dalej! Pisz o Łodzi w Wikipedii, wygrywaj nagrody”

  1. Pingback: Co zrobiliśmy dla Wikipedii i jej projektów siostrzanych w listopadzie? – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum