Wikimedia Polska

1 sierpnia 2017

Rusza nowy konkurs fotograficzny - Wakacje z Wikipedią

Konkursy fotograficzne / Natalia Szafran-Kozakowska

Czy lubicie robić zdjęcia podczas wakacyjnych wypraw? W takim razie nasz nowy konkurs fotograficzny jest dla Was! Już dziś, 1 sierpnia, rusza druga edycja konkursu fotograficznego “Wakacje z Wikipedią”.

Aby wziąć w nim udział, należy załadować do zasobów multimedialnych Wikipedii, Wikimedia Commons swoje zdjęcia polskich zabytków, obszarów chronionych przyrodniczo lub publicznie dostępnych dzieł sztuki. Autorzy najlepszych fotografii otrzymają nagrody, a wszystkie zgłoszone zdjęcia staną się częścią bazy, z której korzysta 300 wersji językowych największej na świecie encyklopedii. Konkurs potrwa do 30 września 2017 roku. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wikipedia jest jednym z najpopularniejszych źródeł wiedzy na świecie. Codziennie miliony czytelników otwierają ją w poszukiwaniu informacji. Szukają nie tylko dobrej jakości, weryfikowalnych haseł, ale też interesujących materiałów multimedialnych. Tych ostatnich jednak często brakuje. Aby to zmienić, potrzebujemy Was — czytelników, twórców, sympatyków Wikipedii, z żyłką fotograficzną. Chcemy, abyście podzielili się z nami zdjęciami polskiej przyrody, kultury i sztuki, wykonanymi podczas wakacyjnych podróży lub codziennych spacerów po mieście. Wykonane przez Was zdjęcia staną się częścią zbioru multimediów największej na świecie encyklopedii i wzbogacą hasła dotyczące Polski w 300 wersjach językowych Wikipedii. A autorzy najlepszych z nich otrzymają wybrane przez siebie akcesoria czy sprzęt, dzięki którym rozwiną swoją fotograficzną pasję.

To już druga edycja konkursu Wikiwakacje. Do poprzedniej nadesłano około 4000 fotografii polskiego dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego. Mamy nadzieję, że w tym roku zrobicie jeszcze więcej ciekawych zdjęć!

A jeśli chcecie poznać i sfotografować wyjątkowe, mało znane a fascynujące zabytki i miejsca, będziecie mieli okazję wziąć udział w spacerach fotograficznych! 10 muzeów i innych instytucji kultury w całej Polsce przygotuje dla Was we wrześniu specjalne fotospacery — uczestnicy tych spacerów będą mogli fotografować obiekty kultury w towarzystwie lokalnych przewodników, którzy opowiedzą o ich historii. Udział w fotospacerach będzie bezpłatny. Wśród partnerów konkursu są m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Warszawy czy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wakacyjne fotospacery z Wikipedią są częścią Europejskich Dni Dziedzictwa.

Najważniejsze zasady

  • zdjęcia zgłaszane do konkursu muszą przedstawiać zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych, parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, obszary Natura 2000 i charakterystyczne obiekty znajdujące się w tych obszarach oraz dzieła sztuki wystawione na stałe w publicznie dostępnych miejscach (np. murale, rzeźby czy instalacje wystawione na ulicach czy publicznie dostępnych ogrodach)
  • konkurs trwa od 1 sierpnia do 30 września 2017 roku. W tym czasie należy przesyłać zdjęcia do zasobów multimedialnych Wikipedii. Jednak same fotografie nie muszą pochodzić z tego okresu, mogą być wykonane wcześniej
  • musisz być autorem zdjęcia, nie może ono być nigdzie wcześniej publikowane, ani nagrodzone w żadnym wcześniejszym konkursie

Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie konkursu w Wikipedii

Nagrody

Nagrodami w konkursie są wybrane przez zwycięzców akcesoria, książki lub sprzęt fotograficzny, dostępne we wskazanych sklepach internetowych.

Nagrodzone zostaną:

najlepsza pojedyncza fotografia

  • I miejsce – nagroda o wartości 600 zł
  • II miejsce – nagroda o wartości 300 zł
  • III miejsce – nagroda o wartości 150 zł

najlepsze fotografie w każdej z trzech kategorii tematyczych (zdjęcia natury, zdjęcia zabytków, zdjęcia dzieł sztuki)

  • I miejsce – nagroda o wartości 500 zł
  • II miejsce – nagroda o wartości 200 zł
  • III miejsce – nagroda o wartości 100 zł

Ponadto dziesięć najlepszych zdjęć zabytków zostanie zgłoszonych do globalnego konkursu fotograficznego Wiki Loves Monuments.

Zapraszamy serdecznie!

Partnerzy: 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum