Wikimedia Polska

27 marca 2017

Wikipierwiastek kobiecy w Wikipedii

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

W polskojęzycznej Wikipedii brakuje tysięcy artykułów dotyczących znaczących kobiet. Dlatego 11 marca spotkaliśmy się w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia, aby wspólnie pisać hasła biograficzne dotyczące encyklopedycznych kobiet.

Astronautka Kathryn Sullivan jest pierwszą Amerykanką, która dokonała spaceru kosmicznego. Mary Delany to XVIII-wieczna brytyjska artystka, znana z precyzyjnych kolaży kwiatowych, które zaczęła tworzyć mając 72 lata. Irene Longman jako pierwsza kobieta, która zasiadła w australijskim Parlamencie Queensland. Maria Rataj to autorka bestsellerowego zbioru opowieści o życiu poznańskiego półświatka okresu międzywojnia. A Amelia Bloomer to XIX-wieczna bojowniczka o prawa wyborcze dla kobiet i o reformę niewygodnego i niezdrowego kobiecego ubioru. Te bardzo różne kobiety, żyjące w różnych czasach, różnych częściach globu i działające w różnych dziedzinach, łączy jedno – choć są niewątpliwie encyklopedyczne, jeszcze niedawno nie miały swoich haseł w polskojęzycznej Wikipedii. To zmieniło się 11 marca, podczas wspólnej akcji edytowania haseł o kobietach o nazwie Wikipierwiastek kobiecy.

width=3216
fot. Krzysztof Machocki, domena publiczna

W spotkaniu wzięli udział zarówno doświadczeni wikipedyści mający na koncie wiele tysięcy edycji, jak i osoby, które nigdy wcześniej nie tworzyły wirtualnej encyklopedii. Wśród tych drugich była m.in. grupa młodzieży z Wielkokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia, która kilka dni wcześniej przeszła szkolenie z zasad Wikipedii. Hasła uczniów zrobiły na wikipedystach bardzo duże wrażenie. Jedno z nich, artykuł o fotografce Lee Miller został nominowany do prezentacji na stronie głównej Wikipedii w rubryce Czy wiesz… Dzięki temu odwiedzający wirtualną encyklopedię będą mogli dowiedzieć się więcej o artystce, która fotografowała zarówno wydarzenia II wojny światowej, jak i najważniejszych celebrytów swoich czasów.

Ale to nie jedyne ciekawe hasło napisane podczas spotkania edycyjnego. Dzięki niemu na przykład czytelnicy Wikipedii będą mogli poznać Stephanie Kwolek, amerykańską chemiczkę, która wynalazła kelvar – niezwykle trwały i rozciągliwy materiał oraz Agnes Dürer – marszandkę i modelkę słynnego malarza renesansowego,  Albrechta Dürera.

Uczestnicy spotkania zostali nagrodzeni książkami Upór i przekora Rachel Swaby, ufundowanymi przez Wydawnictwo Agora praz prenumeratami od tygodnika Wysokie Obcasy.

I choć spotkanie edycyjne przyniosło wiele nowych haseł, to jednak działanie na rzecz uzupełnienia brakujących biogramów kobiet w Wikipedii nie ogranicza się do niego. Cały czas trwa akcja Wikipedia też jest kobietą, w ramach której napisano już ponad 120 nowych artykułów. Insytytut Kultury Polskiej w Warszawie zorganizował też w marcu spotkanie Dziewczyny w Wikipedii, podczas, którego napisano wiele wartościowych haseł.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum