Wikimedia Polska

18 stycznia 2017

Wikipedia ma już 16 lat. Zobaczcie jak świętowaliśmy jej urodziny

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

15 stycznia 2001 roku powstała anglojęzyczna Wikipedia, pierwsza z prawie 300 wersji językowych serwisu.  Na pamiątkę tego wydarzenia co roku wolontariusze i sympatycy największej na świecie encyklopedii internetowej obchodzą Dzień Wikipedii. W Polsce dzień ten zazwyczaj stanowi okazję do spotkania lokalnych społeczności wikipedystów, do wspólnej pracy i rozmów. W tym roku spotkania takie odbyły się w Poznaniu i Katowicach. 

Katowice

Wikipedysci z Katowic postanowili świętować Dzień Wikipedii wspólnym edytowaniem. Wraz z Medialab Katowice zorganizowaliśmy spotkanie poświęcone tworzeniu haseł o architekturze. Mogli w nim wziąć udział zarówno doświadczeni wikipedyści, którzy niejeden Artykuł na Medal już napisali, jak i nowicjusze, chcący postawić pierwsze wiki-kroki pod okiem doświadczonych edytorów.

Uczestnicy Dnia Wikipedii w Katowicach (fot. Krzysztof Szewczyk, Medialab Katowice, CC-BY-SA 4.0)

Organizatorzy spotkania zapewniali źródła, potrzebne do pisania haseł. I użytkownicy wykorzystali je znakomicie – dzięki ich pracy Wikipedia wzbogaciła się o 5 nowych artykułów dotyczących kamienic przy ulicy Kościuszki w Katowicach. Galerię zdjęć ze spotkania możecie zobaczyć w Wikimedia Commons.

Poznań

width=640

Pomysł na spotkanie poznańskie był prosty – spotkać się przy kawie i słodkiej przekąsce, porozmawiać, podzielić się wikipediowymi marzeniami, planami, pomysłami. Poznańska społeczność organizuje takie spotkania od lat. Dały one początek wielu wspólnym wikipediowym współpracom, jak też i kilku prywatnym przyjaźniom. W tym roku w spotkaniu uczestniczyło 16 osób, wśród których znajdowali się i wieloletni edytorzy, jak i czytelnicy, którzy, choć sami nie edytują, lubią Wikipedię i chcieli złożyć jej urodzinowe życzenia.

I choć Dzień Wikipedii za nami, to nie jest jeszcze zbyt późno na zrobienie jej prezentu. Żeby podarować jej to, co lubi najbardziej, wystarczy nacisnąć przycisk edytuj i podzielić się z nią swoją wiedzą. Jeśli nie wiecie, jak to zrobić, to skorzystajcie z przyjaznego samouczka dla początkujących. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum