Wikimedia Polska

2 listopada 2016

Polscy i czescy wikipedyści wyruszyli na wyprawę dokumentującą miejscowości Śląska

Wikiekspedycja / Natalia Szafran-Kozakowska

Ekipa złożona z polskich i czeskich wikipedystów wzięła udział w tygodniowej wyprawie fotograficznej, mającej wzbogacić zasoby Wikipedii w obu językach. Uczestnicy odwiedzili ponad 100 miejscowości, liczne rezydencje, muzea kolejowe i przyrodnicze oraz miejsca pamięci związane z drugą wojną światową. Wszystkie wykonane podczas ekspedycji zdjęcia objęte zostały licencją Creative Commons i będą bezpłatnie dostępne dla każdego. Stały się też częścią zasobów multimedialnych Wikipedii. Wyprawa trwała od 21 do 30 października 2016. 

Opawa. Bruntál. Kędzierzyn-Koźle. Racibórz. To między innymi te cztery śląskie miasta leżące na terenie Polski lub Czech zostały sfotografowane w ramach wikiekspedycji zorganizowanej wspólnie przez Wikimedia Polska i Wikimedia Česká republika. Dlaczego? Pomimo zaangażowania lokalnych wolontariuszy w Wikipedii wciąż brakuje zdjęć wielu miejscowości w tym i innych regionach. Dobrze, jeśli artykuły encyklopedyczne dotyczące każdego miasta, wsi, ważnego obszaru przyrodniczego czy muzeum w Polsce czy Czechach dostępne są w obu językach. Ale jest jeszcze lepiej, jeśli hasła te wzbogacone są ciekawą kolekcją multimediów. Niektóre miejsca są tak oddalone, że niewielkie są szanse, że ktoś wybrałby się tam specjalnie, aby wykonać zdjęcia. A mówimy o setkach takich miejsc. Wiele z nich mieści się np. w Jesionikach, na granicy pomiędzy oboma krajami czy nawet w niektórych większych miastach. W zasobach Wikipedii szczególnie brakowało multimediów związanych z okolicami Pietrowc Wielkich czy Osobłogi – mówi  Jan Loužek, członek Wikimedia Česká republika biorący udział w ekspedycji. 
Choć na ekspedycję składało się sporo podróżowania i fotografowania, to nie była to wyprawa wakacyjna. Fotografowie pracowali przez około 8 godzin dziennie, zaczynając o dziewiątej rano i kończąc o piątej po południu. Fotografowany obszar rozciągał się od Bruntal na zachodzie do Raciborza na wschodzie, od Strzelec Opolskich na północy do Fulnek na południu. Koszty wyprawy zostały pokryte przez oba współpracujące stowarzyszenia, polskie i czeskie.
Teraz, gdy udokumentowano już ponad sto miejscowości po obu stronach granicy, pozostaje jeszcze kwestia edycji zdjęć i załadowania ich do zasobów multimedialnych Wikipedii, Wikimedia Commons. Niebawem posłużą one do zilustrowania haseł w polskiej i czeskiej wersji językowej tej encyklopedii.
Autor: Jan Loužek

1 komentarz na temat “Polscy i czescy wikipedyści wyruszyli na wyprawę dokumentującą miejscowości Śląska”

  1. Pingback: 10 rzeczy, które zrobiliśmy dla Wikipedii w 2016 – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum