Wikimedia Polska

19 września 2016

Kto tworzy oprogramowanie Wikipedii?

Technikalia / Natalia Szafran-Kozakowska

 

Oprogramowaniem Wikipedii (które nazywa się MediaWiki) opiekują się zarówno wolontariusze, jak i pracownicy zatrudnieni przez Wikimedia Foundation i jej organizację stowarzyszoną, Wikimedia Deutschland. Najbardziej sprofesjonalizowany jest dział Technical Operations, zajmujący się utrzymaniem ogólnie pojętej stabilności oprogramowania i serwerów, na których ono działa.

W sumie w Wikimedia Foundation zatrudnionych jest ok. 140 osób zajmujących się projektami Wikimedia od strony technicznej (to programiści, operatorzy serwerów, testerzy, designerzy itp.). W Wikimedia Deutschland jest ich ok. 25. W ciągu ostatniego roku projekt zaakceptował poprawki nadesłane przez ok. 150 osób spoza powyższych organizacji. Liczba wolontariuszy pracujących nad różnymi narzędziami poza oprogramowaniem MediaWiki jest na tyle duża, że trudno ją nawet oszacować.

Wikimedia Foundation przydzieliła także niewielką grupę pracowników zajmujących się aplikacjami Wikipedii na Androida i iOS.

Całe oprogramowanie i niemal cała konfiguracja projektów Wikipedia są publicznie dostępne i każdy może zaproponować w nich poprawki, podobnie jak w Wikipedii i jej siostrzanych projektach. Zmiany te nie odnoszą jednak skutku, dopóki nie zostaną zaakceptowane przez jednego z doświadczonych wolontariuszy lub pracowników. Wersja oprogramowania, której używają projekty, aktualizowana jest co tydzień.

Wielu z obecnych pracowników Wikimedia Foundation zainteresowało się projektem jako wolontariusze. Po pewnym czasie zostali zatrudnieni przez Fundację, dzięki czemu mogą poświęcić projektowi „pełny etat”, a nie tylko kilka godzin wolnego czasu w tygodniu. W ten sposób do Fundacji dołączył na przykład jej pierwszy pracownik, Brion Vibber.Warto dodać, że środki na zatrudnianie osób opiekujących się Wikipedią oraz na utrzymanie działania serwerów pochodzą z wpłat darczyńców z całego świata. Dzięki ich wpłatom, nawet najmniejszym, Wikipedia może działać i się rozwijać.

Autor: Bartosz Dziewoński, współpraca: Szymon Grabarczuk
Ta notka powstała jako część kampanii mającej zaspokoić ciekawość naszych czytelników, chcących dowiedzieć się więcej o encyklopedii, jej twórcach i jej zasadach. Jeśli sami macie pytanie o to, jak działa Wikipedia, możecie je przesyłać na adres natalia.szafran@wikimedia.pl lub pytać poprzez profile Wikipedii w mediach społecznościowych. To pomoże nam lepiej zrozumieć czego chcielibyście się dowiedzieć. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum