Wikimedia Polska

2 września 2016

Wikimedia CEE Meeting 2016

Światowe Wikimedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Wikipedyści z regionu Środkowej i Wschodniej Europy spotkali się w Dilidżanie w Armenii podczas corocznej konferencji CEE Meeting. Od 27 do 29 sierpnia dyskutowali, wymieniali się doświadczeniami i planowali nowe projekty. Wśród uczestników spotkania była także sześcioosobowa delegacja Stowarzyszenia Wikimedia Polska. 

Współpraca w ramach społeczności wikipedystów z Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) jest ważną częścią działalności naszego stowarzyszenia. Społeczność wikipedystów z tego regionu konsekwentnie od kilku lat organizuje coraz więcej wspólnych projektów i inicjatyw, stając się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się grup w całym świecie Wikimedia. Przyczyniają się do tego organizowane od pięciu lat konferencje CEE Meeting, podczas których wikimedianie z Europy Środkowej i Wschodniej uczą się od siebie nawzajem. Spotkania Wikimedia CEE stały się kuźnią nowych pomysłów, platformą wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów, które umożliwiają realizację międzynarodowych projektów (jak np. największy na świecie konkurs pisania haseł na Wikipedii CEE Spring). 

Tegoroczna konferencja zorganizowana została w budynku międzynarodowej szkoły UWC Dilijan, w której uczy się młodzież z całego świata. Wielokulturowość tego miejsca czyniła z niego doskonałe otoczenie dla spotkania wikimedian z ponad 25 krajów. Konferencja zgromadziła niemal 70 uczestników, wśród których oprócz przedstawicieli środkowo-wschodnioeuropejskich organizacji zajmujących się promowaniem Wikipedii i jej projektów siostrzanych, byli także przedstawiciel Europeany oraz przedstawiciele Wikimedia Foundation i dyrektor zarządzająca tejże fundacji, Katherine Maher.

Dyskusja
Dyskusja na temat projektu CEE Spring 2016 (fot. Beko, CC-BY-SA 4.0)

Wielką wartością tegorocznej konferencji był bardzo solidnie przygotowany program. Aby upewnić się, że będzie on jak najlepiej odpowiadał na potrzeby społeczności, przed zaproszeniem wykładowców i zaplanowaniem sesji, zbadano czego uczestnicy chcieliby się dowiedzieć i nauczyć podczas konferencji. Końcowy efekt to trzy dni warsztatów, prezentacji i dyskusji, odbywających się w dwóch równoległych ścieżkach tematycznych. Jakby tego było mało, umożliwiono uczestnikom dalsze prace również po zakończeniu zaplanowanych obrad, dzięki czemu program niedzielny przedłużono dodatkowo o sesję poświęconą współpracy z instytucjami edukacyjnymi oraz panel dyskusyjny dotyczący przyszłości CEE Meeting.

Swój wkład w program mieli również przedstawiciele Wikimedia Polska. Przeprowadziliśmy w sumie siedem prezentacji i warsztatów (obejmujących takie zagadnienia jak GLAM, edukacja, komunikacja, budowa lokalnej społeczności i raportowanie) oraz moderowaliśmy trzy sesje tematyczne. Promowaliśmy nasz projekt Etnografia Karpat, prowadzony wspólnie z Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz uczestniczyliśmy w podsumowaniu wielkiego międzynarodowego projektu CEE Spring 2016, który wspieraliśmy organizacyjnie.

Co przywieźliśmy z Dilidżanu? Oprócz cennej wiedzy (m.in. z zakresu promocji Wikipedii, rozwiązywania konfliktów, Wikidata, współpracy z instytucjami związanymi z kulturą i edukacją oraz z zarządzania projektami), zyskaliśmy kontakty, inspiracje oraz kilka fantastycznych pomysłów na nowe projekty (za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale bądźcie czujni – będziemy informować jak tylko nabiorą kształtów). Upewniliśmy się też po raz kolejny, że uczestnictwo w tego typu spotkaniach stanowi dużą wartość merytoryczną dla naszej organizacji.

1 komentarz na temat “Wikimedia CEE Meeting 2016”

  1. Pingback: Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum