Wikimedia Polska

11 lipca 2016

Wikiwakacje - dziel się z Wikipedią zdjęciami, wygrywaj nagrody

Konkursy fotograficzne / Natalia Szafran-Kozakowska

Ruszył nowy konkurs fotograficzny – WikiWakacje. Przesyłając zdjęcia polskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, weźmiecie udział w walce o atrakcyjne nagrody, a wasze fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych, z których korzysta niemal 300 wersji językowych Wikipedii. Konkurs potrwa do 31 sierpnia. Jego partnerem jest PTTK.

Codziennie miliony czytelników otwierają Wikipedię w poszukiwaniu informacji. Czytają hasła, przeglądają dołączone do nich materiały multimedialne. Chcemy, żeby te ostatnie były jak najlepszej jakości, dlatego zdecydowaliśmy się poprosić Was o pomoc. Wielu z Was będzie w te wakacje podróżować po Polsce, podczas tych podróży wykonując zdjęcia polskich zabytków i polskiej natury. Chcemy, abyście podzielili się tymi zdjęciami z Wikipedią, wzbogacając jej zasoby multimedialne dotyczące naszego kraju. Najlepsze spośród wykonanych i udostępnionych przez Was zdjęć nagrodzimy.

W konkursie brać mogą udział zdjęcia zabytków, obszarów chronionych przyrodniczo (w tym parków narodowych i rezerwatów przyrody), dzieł sztuki wystawionych w miejscach publicznych oraz obiektów małej architektury o walorze historycznym (a więc starszych niż 50 lat).  Wszystkie zdjęcia muszą być udostępnione na wolnych licencjach, dzięki czemu będą mogły być bezpłatnie wykorzystywane również poza Wikipedią, np. do celów edukacyjnych lub do promocji naszego kraju. Spośród nagrodzonych zdjęć jury wybierze 3 najlepsze w kategorii ogólnej oraz po 3 w każdej z kategorii tematycznych: zabytki i obiekty małej architektury, szerokie plany przyrodnicze i parkowe, pomniki przyrody i inne obiekty naturalne. Łączna pula nagród wynosi ponad 7000 złotych.

Wikiwakacje to nie pierwszy konkurs fotograficzny związany z Wikipedią. Poprzednie – Wiki Lubi Zabytki i Wiki Lubi Przyrodę – zaowocowały łącznie ponad 100 000 fotografii polskich zabytków i polskiej natury.

Partnerem tegorocznego konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), największe i najstarsze polskie stowarzyszenie grupujące turystów i krajoznawców. Dla PTTK udział w konkursie jest jednym z elementów trwającego właśnie Roku krajoznawstwa polskiego, zorganizowanego z okazji 110 rocznicy powstania swojego poprzednika, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, pierwszej organizacji promującej turystykę na ziemiach polskich.

W jaki sposób dołączyć do konkursu? Wystarczy na jego stronie internetowej kliknąć w przycisk “Prześlij zdjęcia”. Strona wyświetli interaktywną mapę, na której należy zaznaczyć właściwy zabytek lub pomnik natury, a następnie wybrać plik lub pliki do przesłania. Większość pól w formularzu przesyłania plików zostanie wstępnie wypełnione, więc cała procedura zajmuje mniej niż minutę. Wszystkie już przesłane zdjęcia można będzie oglądać na tej stronie.

Więcej informacji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum