Wikimedia Polska

30 czerwca 2016

Misja i frajda, czyli dlaczego wikipedyści edytują?

Społeczność /Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Wikipedia powstaje dzięki pracy tysięcy wolontariuszy z całego świata. Wszyscy oni ofiarowują swój czas i wiedzę zupełnie za darmo. Dlaczego to robią i jakie są ich motywacje?

No cóż, gdybym miała mówić tylko za siebie, opowiedziałabym o frajdzie jaką daje mi – molowi książkowemu – przedzieranie się przez źródła w poszukiwaniu informacji na temat, który mnie interesuje, a następnie dzielenie się wygrzebanymi faktami z milionami czytelników Wikipedii. I o tym, jak się poczułam kiedy zrozumiałam, że dzięki Wikipedii mogę zmieniać świat na lepsze, dając ludziom wiedzę.

Ale wiem, że interesuje was coś więcej niż moje jednostkowe doświadczenie. Na szczęście nie musimy na nim poprzestać – w 2011 roku Wikimedia Foundation przeprowadziła ankietę, w której wzięło udział 5000 twórców Wikipedii z całego świata. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że wikipedyści edytują, ponieważ wierzą, że jest to dobre i słuszne oraz ponieważ sprawia im to przyjemność. Twórcy Wikipedii deklarowali, że podoba im się idea wolontariatu na rzecz wiedzy i, że wiedza powinna być dostępna dla każdego. Stwierdzali też, że lubią pisać o tym, na czym się znają oraz że edytowanie to po prostu dobra zabawa. Niektórzy chcą też popularyzować wybraną tematykę.

Wyniki
Wyniki ankiety przeprowadzonej przez edytorów w 2011 roku (autor:JayWalsh, CC-BY-SA 3.0)

Podobne wyniki uzyskano w ankiecie przeprowadzonej w 2012 roku na znacznie większej liczbie uczestników (17 000). Motywacje twórców Wikipedii związane są z misją projektów Wikimedia, a więc z otwartością i udostępnianiem wiedzy oraz z osobistą satysfakcją i z przyjemnością z dodawania informacji. 

Pytanie o to, czym kierują się wikipedyści, poświęcając swój czas na rzecz wolnej wiedzy frapowało także całkiem sporą liczbę naukowców. Wśród podawanych przez nich motywacji ponownie pojawiały się takie jak przyjemność, osobista satysfakcja, altruizm i chęć działania na rzecz dobra ogółu. Ale też i takie, jak poczucie przynależności do społeczności wikipedystów i chęć działania wewnątrz tejże społeczności.

Wychodzi więc na to, że angażujemy się w Wikipedię, ponieważ lubimy to robić, lubimy innych wikipedystów i lubimy działać na rzecz lepszego świata.

Ta notka powstała jako część kampanii mającej zaspokoić ciekawość naszych czytelników, chcących dowiedzieć się więcej o encyklopedii, jej twórcach i jej zasadach. Jeśli sami macie pytanie o to, jak działa Wikipedia, możecie je przesyłać na adres natalia.szafran@wikimedia.pl lub pytać poprzez profile Wikipedii w mediach społecznościowych. To pomoże nam lepiej zrozumieć czego chcielibyście się dowiedzieć. 

Źródła

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum