Wikimedia Polska

27 czerwca 2016

Wikipedyści i muzealnicy połączą siły. Rusza projekt \"Etnografia Karpat\"

Stowarzyszenie / Natalia Szafran-Kozakowska

Zespoły złożone z twórców Wikipedii, wolontariuszy, muzealników i etnografów wyruszą w teren, aby dokumentować tradycyjny strój i sztukę ludową Karpat. Projekt potrwa od lipca 2016 do października 2017 roku. Jest rezultatem współpracy Stowarzyszenia Wikimedia Polska i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 

Karpaty to jeden z największych łańcuchów górskich w naszej części świata, ciągnący się łukiem przez terytoria siedmiu krajów. To obszar o niezwykłej różnorodności kulturowej, wciąż jednak słabo opisanej w Wikipedii. Region Karpat ma bardzo unikalne, stare tradycje widoczne w stroju, muzyce, sztuce i obrzędowości. O niektórych z nich nie ma słowa nawet w lokalnych wersjach językowych Wikipedii, o wielu milczy wersja anglojęzyczna,  niektóre pojęcia opisane są zdawkowo, z małą liczbą źródeł. Chcemy to zmienić, organizując wyprawy do Rumunii, na Ukrainę, Słowację, do Czech i do Polski – mówi Klara Sielicka Baryłka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W sumie odbędzie się sześć wypraw. Podczas każdej z nich międzynarodowe zespoły złożone z wikipedystów, muzealników i etnografów będą wykonywać zdjęcia i filmy dokumentujące stroje i sztukę ludową. Materiały trafią do kolekcji multimediów, służącej ilustrowaniu artykułów w Wikipedii. Ale to nie wszystko – wolontariusze zaangażowani w projekt rozbudują także hasła związane z etnografią Karpat w kilku wersjach językowych internetowej encyklopedii. W sumie uczestnicy projektu zamierzają zdobyć co najmniej 1300 plików (zdjęć lub filmów) związanych z etnografią Karpat oraz rozbudować lub utworzyć więcej niż 100 artykułów encyklopedycznych.

O wyjątkowości projektu decyduje bliska współpraca wikipedystów i etnografów. Gromadzenie dokumentacji tego typu wymaga wysokich kwalifikacji, które zapewnić mogą muzealnicy i etnografowie. Jednak zazwyczaj zbierana przez nich wiedza jest zamknięta w muzealnych archiwach i uniwersyteckich bibliotekach – mówi prof. Tomasz Ganicz, wikipedysta i prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska – Pracownicy Muzeum zapewniają wiedzę i umiejętności związane z badaniami terenowymi i etnografią, lokalne kontakty oraz zaplecze bibliograficzne. Z kolei nasze Stowarzyszenie zapewnia wiedzę o zasadach, działaniu i edytowaniu Wikipedii i pokrewnych jej projektów oraz udział entuzjastycznych wikipedystów-wolontariuszy, którzy włączają się do projektu, aby przeżyć ciekawą przygodę. 

To nie pierwszy raz, kiedy Państwowe Muzeum Etnograficzne współpracuje z wikipedystami. Podczas zakończonego w 2015 roku projektu Rok obrzędowy z Wikipedią zespoły złożone z wikipedystów i etnografów podróżowały po Polsce, dokumentując lokalne obrzędy i zwyczaje ludowe. Wiele z nich było niezwykle starych i znanych małej liczbie osób (czasem tylko mieszkańcom pojedynczej wsi). Dzięki projektowi obrzędy zostały udokumentowane, a wiedza o nich dostępna jest czytelnikom Wikipedii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum